Jazda pod wpływem alkoholu niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Jedną z nich jest zatrzymanie prawa jazdy i odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czas, na jaki zostanie zatrzymane prawo jazdy kierowcy, zależy w dużej mierze od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ważne jest więc to, czy jest to stan po spożyciu alkoholu, czy też stan nietrzeźwości. Takie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje sąd albo prokuratura.
Utrata a zatrzymanie prawa jazdy – czym się różni?
Zatrzymanie prawa jazdy następuje podczas kontroli drogowej. Jeśli funkcjonariusz podczas badania alkomatem wykryje u kierowcy przekroczenie dozwolonych limitów, jeśli chodzi o ilość wydychanego alkoholu z powietrzem, wówczas zatrzyma prawo jazdy na 7 dni. Jeśli chodzi o utratę prawa jazdy, jest ona wynikiem prawomocnego wyroku sądy. Wtedy kierowca traci swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zatrzymanie prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy ma miejsce, kiedy to kierowca prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, jeśli stężenie alkoholu wynosiło powyżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,5 promila we krwi), a więc zostało popełnione przestępstwo (art.178 a Kodeksu Karnego). Ponadto, do zatrzymania prawa jazdy może dojść, jeśli podczas badania alkomatem stężenie alkoholu wyniosło 0,10 mg/l alkoholu (0,2 promila we krwi), czyli zostało popełnione wykroczenie (art.87 par 1 Kodeksu Wykroczeń). W sytuacji zatrzymania kierowcy, będącego pod wpływem alkoholu, funkcjonariusz zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem. Co ważne, policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy osoby, którą podejrzewa o prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu. Kierowca może więc znajdować się w tak zwanym stanie nietrzeźwości czy stanie po użyciu alkoholu. Utrata prawa jazdy jest niezwykle dotkliwa zwłaszcza dla kierowców, którzy nie mają możliwości przez to wykonywania swojego zawodu. Kierowca może starać się uniknąć orzeczenia tego środka karnego czy też zminimalizować jego czas, na jaki sąd orzekł odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Można zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania.
Jak odzyskać utracone przez jazdę po alkoholu prawo jazdy?
Aby móc zmienić środek karny można przede wszystkim przygotować wniosek o dalsze wykonanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholu. Taki wniosek składa się do Sądu, który wydał dla danego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto do wniosku należy dołączyć pewne dowody, które ukazują aktualny styl życia ukaranego kierowcy. A więc powinien zostać zamieszczony dokument o niekaralności, opinie z zakładu pracy czy organizacji społecznych. W sytuacji, kiedy kierowca doprowadził do wypadku, w którym jakaś osoba doznała szkody, wówczas dla sądu będzie także istotne to, czy winny pojednał się z osobą pokrzywdzoną. Niekiedy zdarzy się, iż Sąd będzie chciał nieco bliżej przyjrzeć się wszystkim dowodom, wtedy rozprawa może zostać odroczona. Ponadto, Sąd może poprosić kuratora o sporządzenie opinii na temat kierowcy. W sytuacji, kiedy cały proces postępowania skończy się dla kierowcy korzystnie, wówczas Sąd wyda orzeczenie do właściwego organu administracji. Obowiązkiem kierowcy będzie natomiast wyposażenie swojego pojazdu w alkolock. Zajmują się tym profesjonalne warsztaty. Warto pamiętać, że taki system musi być poddawany corocznemu badaniu technicznym, należ go regularnie kalibrować. W sytuacji, jeśli kierowca został pozbawiony prawa jazdy ponad rok, musi on jeszcze raz podejść do egzaminu na prawo jazdy. Odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi nie jest wcale prostym, szybkim i tanim procesem. Dowiedz się więcej na https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/
3 komentarze
[…] Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu […]
[…] Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu […]
[…] Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu […]