Odpady komunalne, nazywane także funkcjonalnymi to takie, które powstają na skutek codziennego funkcjonowania w mieszkaniu czy domu. Mogą one występować zarówno w stanie stałym oraz płynnym. Tego typu śmieci są jednak regulowane specjalnym zapisem. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Ustawa o odpadach
Definicja śmieci komunalnych została zawarta w Ustawie O odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Można w niej przeczytać, że są to ,,odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych”.
Wywóz odpadów komunalnych w Końskich, podobnie jak w innych miastach, obejmuje dwa typy substancji. Około 50% takich śmieci są typem organicznym. Mowa tu na przykład o resztkach nie spożytego pokarmu. Kolejne 50% to substancje mineralne, jak na przykład popiół z paleniska lub grilla. W 2010 roku Polska wytworzyła ponad dwanaście ton takich odpadów. W kolejnych latach widoczny jest spadek w produkcji śmieci funkcjonalnych. Osoby, które gromadzą tego typu odpadki muszą poddawać je segregacji.
Odbiór odpadów funkcjonalnych w praktyce
Sposób odbioru tego typu odpadów od właścicieli nieruchomości reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 roku O utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dodatkowo, w przypadku kwestii związanych z ewidencją, obowiązuje ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku O odpadach.
Firma, która świadczy usługi wywozu odpadów funkcjonalnych od właścicieli nieruchomości jest zobowiązana do wystawienia Karty Przekazania Odpadów Komunalnych za każdym razem, gdy procedura odbioru jest rozpoczynana. Osoba lub firma, która je zabiera, jest zobowiązana do posiadania potwierdzenia wygenerowania karty przekazania wszystkich transportowanych odpadów. Wytwórca może być zwolniony z prowadzenia ewidencji śmieci, jeśli podlega artykułowi 66 ustawy.