Drzwi zewnętrzne do domu to inwestycja na lata, która powinna nie tylko cieszyć nasze oczy, ale przede wszystkim uwzględniać szereg parametrów technicznych. Muszą więc między innymi gwarantować odpowiednią izolację termiczną, akustyczną oraz zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru, aby stanowiły zarówno wizytówkę domu, jak również solidną osłonę przed czynnikami zewnętrznymi? Podpowiadamy.
Drzwi zewnętrzne do domu — materiał ma znaczenie
Wybór materiału drzwi zewnętrznych to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o ich trwałości, jakości, funkcjonalności oraz parametrach termoizolacyjnych. Na rynku dostępne są modele wykonane m.in. z aluminium, drewna, PVC oraz stali. Właściciele domów jednorodzinnych najchętniej wybierają wersje drewniane oraz stalowe. Te pierwsze charakteryzują się trwałością i dobrą ochroną przed hałasem oraz właściwościami termoizolacyjnymi i wybierane są zazwyczaj do klasycznych brył. Zaś te drugie cechują się wyjątkową trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i równie dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Wybierane są najczęściej do domów o nowoczesnej bryle.
Drzwi zewnętrzne do domu — izolacja termiczna i akustyczna
Istotną właściwością drzwi zewnętrznych do domu, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym jest ich dobra izolacja termiczna i akustyczna. Wartością, która informuje nas o tym pierwszym parametrze, jest współczynnik przenikania ciepła U. To od jego wartości zależy wielkość strat ciepła. Im jest niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje dany model drzwi. Najlepiej wybierać warianty, dla których współczynnik ten wynosi nie więcej niż 1,3 W/m2K.
Równie ważna jest izolacja akustyczna. Ma ona wpływ na to, czy wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz będą słyszane wewnątrz domu, czy też nie. Współczynnik izolacji akustycznej Rw wyrażany w decybelach powinien wynosić mniej niż 27. Na parametr izolacyjności akustycznej szczególnie powinni zwracać uwagę właściciele domów, którzy swoje posesje mają w pobliżu ruchliwych ulic, placów zabaw lub zakładów produkcyjnych, aby jak najlepiej odizolować się od hałasów dobiegających z zewnątrz.
Wielopunktowe ryglowanie drzwi wejściowych
Nowoczesne drzwi wejściowe do domu są mocniejsze konstrukcyjnie. Wyposażone są w specjalne zawiasy i ryglowanie wielopunktowe, które zapewniają wysoki poziom ochrony antywłamaniowej. Zamek wielopunktowy został zaprojektowany w taki sposób, aby drzwi w momencie zablokowania były ryglowane w kilku miejscach. Działają one na takiej zasadzie, że wszystkie bolce są blokowane jednocześnie po przekręceniu klucza w zamku.
Obecnie drzwi wejściowe do domu powinny posiadać klasę antywłamaniową RC, która występuje w skali od 1 do 6. Im jest ona wyższa, tym lepszy jest poziom ochrony. W przypadku budynków jednorodzinnych najlepiej zdecydować się na drzwi klasy RC3 lub RC4, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę przed włamywaczami i być może zniechęcić ich to próby wtargnięcia do naszego domu.
Drzwi zewnętrzne do domu — estetyka
Poza szeregiem parametrów technicznych, od których uzależniona jest jakość poszczególnych modeli, warto również przyjrzeć się bliżej walorom estetycznym. Drzwi zewnętrzne do domu powinny wpisywać się w jego estetykę, a co za tym idzie, w jego styl, kolor i rodzaj elewacji. Jeżeli budynek ma nowoczesną stylistykę, wówczas dobrym wyborem mogą być minimalistyczne modele na przykład z uchwytami zastępującymi tradycyjne klamki. Z kolei w przypadku domów o klasycznej bryle i estetyce warto postawić na standardowe wersje, na przykład zdobione frezami.
Właściciele domów, w których przedsionku lub na przedpokoju sąsiadującym z drzwiami zewnętrznymi nie ma żadnych okien, mogą postawić na modele z przeszkleniami, dzięki czemu zyskają w ciągu dnia nieco więcej światła w tym miejscu. Trzeba być świadomym, że wbrew pozorom nieodpowiednio dopasowane drzwi mogą zaburzyć estetykę całego budynku, dlatego też ich wybór nie powinien być kwestią przypadku.