Wazektomia jest coraz częściej stosowanym zabiegiem wśród mężczyzn. To dlatego, że wielu z nich szuka sposobu na skuteczną antykoncepcję. Powodami, jakie najczęściej występują do poddania się zabiegowi wazektomii to niechęć do posiadania potomstwa. Co należy wiedzieć przed operacją wazektomii?
Jak wykonuje się wazektomię?
Wazektomia to bezpieczna operacja chirurgiczna. Dzięki niej pacjent okresowo lub długotrwale może być pozbawiony płodności. Spora część pacjentów po wykonanym zabiegu martwi się, że dojdzie do jakichkolwiek zaburzeń.
Jest to mit, który niestety cieszy się dużą popularnością, ale nie ma nic wspólnego z prawdą. Można też leczyć u urologa zaburzenia wzwodu w Krakowie lub innym mieście, pamiętając o tym, aby udać się do dobrego specjalisty w tym zakresie.
Zabieg wykonuje się podczas znieczulenia miejscowego przez specjalistę urologa. W trakcie lekarz nacina niewielki fragment skóry, a następnie podwiązuje nasieniowody. Po wazektomii pacjent może być dalej aktywny seksualnie i czerpać przyjemność z pożycia.
Czy skutki wazektomii można odwrócić?
Decyzja o poddaniu się wazektomii powinna być dobrze przemyślana. Mimo że zabieg jest możliwy do odwrócenia, to istnieje ryzyko nieprzywrócenia drożności w nasieniowodach. Wówczas pacjent jest pozbawiony możliwości zostania ojcem.
O przeprowadzeniu zabiegu należy porozmawiać ze swoją partnerką i ustalić, czy jest to odpowiednia decyzja. Według badań mężczyźni, którzy decydują się na wazektomię to osoby po długoletnich związkach, którzy byli niegdyś żonaci. Nie zmienia to jednak faktu, że również młodzi ludzie wykonują ten zabieg.
Wazektomia – ile trwa proces rekonwalescencji?
Dzięki temu, że operacja jest nieskomplikowana i może być szybko przeprowadzona, pacjent dochodzi do siebie w tempie błyskawicznym nie więcej niż w okresie 7 dni.
Dodatkowo metoda wazektomii nie zmniejsza popędu seksualnego i nie powoduje utrudnień związanych ze współżyciem. Już po tygodniu pacjent może bezpiecznie uprawiać seks.