W każdym samochodzie trzeba raz na jakiś czas wymienić opony. Jest to w pełni jasne. Trzeba jednak później wiedzieć, co zrobić ze swoimi starymi oponami. Jak to wygląda w praktyce? Jak wygląda utylizacja opon? Jak się ich legalnie pozbyć? Pora to sprawdzić.
Utylizacja opon – gdzie jest ona możliwa?
Utylizacja opon w Śląskim jest możliwa w wielu miejscach. Najprościej będzie zapytać, czy dany warsztat samochodowy przyjmuje zużyte opony i czy w jego roli jest utylizacja opon Śląsk. Punkt wymiany opon takiego prawnego obowiązku nie ma, ale wielu przedsiębiorców zgodzi się na przyjęcie starych opon za darmo. Czasami trzeba opłacić dosyć symboliczną opłatę.
Druga możliwość to pozbycie się starych opon w punkcie PSZOK. W zasadzie to każda z gmin dysponuje takowym miejscem. Co więcej, pozwala mieszkańcom oddać do niego wszelkie zużyte opony. O czym trzeba pamiętać? Należy pamiętać o tym, że gminy ustalają same ilościowe limity. Przysługują one mieszkańcom, czy też całego gospodarstwu domowemu. Opony także wystawić można podczas okresowo organizowanych lokalnych zbiórkach odpadów. Wówczas to samorządu się zajmują działaniem i zabierają między innymi zużyte opony.
Czym jest recykling opon?
W takim miejscach opony są poddawane recyklingowi. A co to takiego? Czym jest recykling opon w Śląskim? Recykling opon Śląsk polega na przetworzeniu w ten sposób opon, aby dostały one drugie życie. Trudno wyobrazić sobie to, co powstaje z odpowiednio przetworzonych opon. Jak to wygląda?
Z recyklingu opon powstaje na pewno stal. Jest ona oczyszczona i przetopiona. Może ona być wykorzystana na sporo sposobów. Powstają także z recyklingu tekstylia. Mało kto wie, ale z jednej opony przetworzonej można nawet odzyskać kilogram materiału. Na samym końcu warto wspomnieć o gumowych chipsach. Są to kawałki opon bez tekstyliów oraz metali z bardzo szerokim zastosowaniem.
Nawet legalnym oddaniem opon można się przyczynić do ochrony środowiska.