USG Doppler to badanie, które najczęściej przeprowadzane jest przy sprawdzaniu stanu układu krwionośnego. Skąd wzięła się jego nazwa, jak przebiega całe badanie, a także czy jest ono refundowane?
Skąd wzięła się nazwa badania USG Doppler?
USG Doppler w Bielsku to specjalny typ badania, do którego wykorzystuje się urządzenie nazywane ultrasonografem. USG Doppler to zwyczajowa nazwa tej procedury – pełna nazwa to tak naprawdę ultrasonografia dopplerowska, co od razu nasuwa nam skojarzenie dotyczącego tego, jaka jest geneza nazwy tego badania. Oczywiście jest ona zaczerpnięta od nazwiska słynnego austriackiego fizyka Christiana Andersa Dopplera, który w 1842 roku jako pierwszy opisał zjawisko zmiany częstotliwości fal w zależności od położenia obserwatora względem źródła dźwięku, które dziś nazywane jest właśnie efektem Dopplera.
Jak przebiega badanie USG Doppler?
Jak nietrudno się domyślić, ultrasonograf wykorzystywany do badania USG Doppler korzysta ze wspomnianego wyżej efektu Dopplera. Nie chodzi jednak o typowe dźwięki, jak ma to miejsce w przypadku chociażby takiego badania jak diagnostyka audiologiczna w Bielsku. W tym przypadku bowiem wykorzystuje się specjalne fale ultradźwiękowe, które wysyłane są w głąb ciała człowieka, a następnie wracają do głowicy po odbiciu się od naczyń i innych części ciała. Całe badanie nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych, a także jest bezbolesne. Czasami jednak, jeżeli jest ono przeprowadzane na przykład w obrębie nóg, pacjent jest zmuszony do przyjęcia pozycji stojącej, jeżeli oczywiście jest to w jego przypadku możliwe.
Czy badanie USG Doppler jest darmowe?
Badanie USG Doppler jest oczywiście darmowe, lecz pod jednym warunkiem – należy dostać na nie odpowiednie skierowanie. Wystawić je może nawet lekarz rodzinny, u którego pacjent jest na stałe zarejestrowany. W tym momencie badanie jest w stu procentach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjent nie płaci za nie w żadnym momencie nawet złotówki.