Trądzik to choroba skóry, która może być wywołana przez rozmaite czynniki. To mit, że z problemem tym zmagają się tylko młodzi ludzie w okresie dorastania, bo zły tryb życia, przewlekły stres i nieprawidłowe odżywianie mogą się przyczynić do rozwoju trądziku. Co robić, gdy zauważymy objawy tej choroby?
Trądzik – pospolity problem
Jeśli zauważysz trądzik u siebie, lub u swojego dziecka, nie przejmuj się tym za bardzo, bo jest to powszechny problem. Dotyczy on ludzi w każdym wieku. Istnieją różne rodzaje trądziku. Najwięcej osób zmaga się z tzw. trądzikiem pospolitym, zwłaszcza w wieku młodzieńczym. Niewłaściwa higiena i tryb życia prowadzą zaś do występowania innych typów trądziku, takich jak łagodna odmiana trądziku pospolitego w postaci zaskórniaków. Gdy nie dbamy o regularne oczyszczanie i odpowiednie nawilżanie skóry naszej twarzy to przyczyniamy się w ten sposób do rozwoju trądziku. Czasami trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Jest tak w przypadku trądzika różowatego, którego objawami są czerwone plamy, na których z czasem pojawiają się zaskórniaki i ropne krosty.
Jakie są przyczyny występowania trądziku?
Po pierwsze, uwarunkowania genetyczne. To geny odgrywają główną rolę w rozwoju i ciężkości przebiegu choroby trądzikowej. Po drugie, zaburzenia hormonalne, które można leczyć. Po trzecie, niewłaściwy styl życia, przejawiający się w spożywaniu alkoholu, słodyczy i tzw. fast foodów, paleniu papierosów, braku ruchu. Po czwarte, zły stan psychiczny spowodowany nadmiernym, przewlekłym stresem. Życie w stanie silnego napięcia psychicznego generalnie bardzo źle oddziałuje na kondycję naszego zdrowia fizycznego. Warto więc zadbać o tę sferę walki z trądzikiem. Po piąte, czasem bardzo trudno jest ustalić jednoznaczne źródło choroby trądzikowej, zwłaszcza w przypadku wspomnianego wcześniej trądziku różowatego.
Co robić, gdy zauważymy trądzik?
W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację lekarską, najlepiej do specjalisty w dziedzinie dermatologii. Taka wizyta nigdy nie zaszkodzi, a może wykluczyć poważniejsze schorzenia, dzięki czemu poprawi się też nasz komfort psychiczny. Po drugie, trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu i nawilżaniu twarzy, bo bez tego nawet regularne badania i dobra dieta nie pomogą. Polecane są do tego kosmetyki na bazie kwasu salicylowego, glinki i aktywnego węgla. Ważnym elementem jest też refleksja nad własną dietą i próba zmiany złych nawyków żywieniowych. Możemy też korzystać ze sprawdzonych przez nasze babcie sposobów na trądzik, jak maseczki czy domowej roboty kremy i olejki. Popularna i zaskakująco skuteczna jest maseczka z miodu i soku z cytryny, tonik na bazie zielonego ogórka czy maść na bazie olejku z lawendy. Lawenda działa też łagodząca na blizny, które czasami bywają skutkiem przewlekłego i nieleczonego trądziku.
Trądzik można zwalczyć!
Trądzik to choroba, z którą zmagają się miliony, jeśli nie miliardy ludzi na świecie, a współczesna medycyna opracowała skuteczne metody walki z zaskórniakami i pryszczami. Leczenie warto dopełnić sprawdzonymi od pokoleń, domowymi metodami.