Odpowiadając na tak postawione pytanie można przedstawić kilka podziałów. Materiał – na przykład drewno i metal. Rodzaj podstawy: zwykła i regulowana wysokość. Oczywiście także kolor i kształt (choćby nóg stelaża).
Jak wybierać?
Jeśli celem wybrania stelaża meblowego, jest utworzenie jakiejś konkretnej aranżacji, to najprościej byłoby stworzyć pewne ramy w jakich ma ona zaistnieć. Dla przykładu: jasne kolory, prostokątne blaty stołów, drewniane meble.
Kiedy są takie podstawy, to łatwo można przejść dalej. Wystarczy wybrać stelaże do mebli, które są w kręgu zainteresowania. Następnie sprawdzić dostępność tych mebli w odpowiednich kolorach i kształtach i przejść do następnego punktu.
Oczywiście może być tak, że już na tym punkcie plan się posypie i trzeba będzie zmienić pierwotne założenia. Stelaże meblowe są tworzone pod wiele typów blatów. Przy czym na pewno te do biurek stawiają mocniej na użyteczność, a te do stołów relatywnie mocno na wygląd.
Biurka, a stoły w biurze
Kiedy kupuje się biurka komputerowe do miejsca pracy, to trzeba zwracać uwagę, co do tej pory zostało kupione. Biurka komputerowe powinni być automatycznie jednym z pierwszych mebli jakie się kupuje z racji ich użyteczności. Żaden inny mebel nie będzie tak ważny.
Jeśli jednak najpierw kupiono stelaże meblowe do stołów, a także nieregulowane fotele, to z miejsca stracono okazję na poprawienie warunków pracy osobom, które będą z nich korzystać. Nieregulowane fotele przekreślają część zalet regulowanych biurek. Te biurka nadal mogą być regulowane, tylko że już nie w celu dopasowania siedzącego miejsca pracy, a zmienienia go w stojące.
Ważny jak w każdym zakupie, jest producent kupowanego towaru. Jakość zawsze się zwraca. Oszczędzanie na czymś co ma służyć latami, nie ma realnego sensu. Dobry producent zaproponuje również konsultację w sprawie umeblowania przestrzeni biurowej. Zapoznanie się z tą opinią, może tylko zaprocentować.