Rozwód jest formalnoprawnym przerwaniem na mocy orzeczenia sądowego prawnie zawartego związku małżeńskiego. Bez względu na przyczynę trwałego rozpadu pożycia, będącego przyczyną rozwodu, aby uzyskać sądowe orzeczenie, należy spełnić wymogi formalne, niezbędne dla rozpatrzenia sprawy. Pozew o rozwód jest dokumentem, na podstawie którego wydział sądowy może wdrożyć postępowanie i wydać orzeczenie o rozwodzie. Powinien on zawierać dane obydwu stron postępowania (pozwanego i powoda), dane adresowe sądu, do którego składany jest pozew, potwierdzenia wpłat oraz informacje, dotyczące przyczyn złożenia wniosku.
Jak złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód, jako formalny dokument, wszczynający postępowanie sądowe w sprawie rozwodowej należy dostarczyć do biura podawczego sądu osobiście lub wysłać pocztą za pośrednictwem przesyłki poleconej. Obecnie przewiduje się takie formy złożenia wniosku-pozwu o rozwód, nie funkcjonuje internetowe składanie pozwów rozwodowych. Osobiście warto udać się się do biura podawczego sądu, jeśli pozew sporządzany jest samodzielnie. Na miejscu można uzyskać informację od osoby przyjmującej, dotyczące prawidłowości przygotowania pozwu. Przed jego złożeniem warto sprawdzić, czy pozew o rozwód zawiera dane (imię, nazwisko, numer PESEL) obojga małżonków, ich dane adresowe (miejsce aktualnego zamieszkania), dane adresowe sądu okręgowego, do którego składany jest pozew, potwierdzenie opłaty za złożenie wniosku, za udzielenie pełnomocnictwa (jeżeli dotyczy) oraz potwierdzenia winy pozwanego, jeżeli pozer rozwodowy składany jest do orzeczenia z winą jednej ze stron. W pozwie rozwodowym bardzo istotne jest określenie, czy rozwód ma zostać orzeczony z winy jednej ze stron czy też bez orzekania o winie.
Gdzie złożyć pozew o rozwód
Pozew o rozwód składa się w biurze podawczym Sądu Okręgowego, właściwego ostatniemu, wspólnemu miejscu zamieszkania obojga małżonków, pod warunkiem że co najmniej jedno z nich wciąż zamieszkuje w danym okręgu. Jeśli żadne z małżonków nie zamieszkuje w okręgu, w którym przebywali pod wspólnym adresem, pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym, właściwym aktualnemu miejscu pobytu/zamieszkania osoby pozwanej. Pozew o rozwód wraz z załączonymi dokumentami (odpis aktu małżeństwa, odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci, potwierdzenia uiszczenia opłat i ewentualne materiały dowodowe w przypadku pozwu dla orzeczenia o winie podczas rozwodu) należy wnieść w godzinach urzędowania biura podawczego, bezpośrednio do rąk osoby przyjmującej. Ważnym jest, aby przygotować go w trzech, jednobrzmiących egzemplarzach, dla biura podawczego sądu, dla strony pozwanej (zostanie do niej dostarczony korespondencyjnie) oraz dla powoda.
Czy można samemu napisać pozew o rozwód?
Pozew o rozwód jest dokumentem, na podstawie którego wszczyna się postępowanie rozwodowe. W zależności od sytuacji pomiędzy małżonkami oraz stopnia skomplikowania sprawy konieczne jest określenie, czy powód wymaga pomocy w sformułowaniu wniosku. Jeśli sprawa rozwodowa z orzeczeniem nie będzie skomplikowana (małżonkowie nie posiadają dzieci, są zgodni w podziale majątku wspólnego oraz nie wnoszą o orzeczenie o winie, pozew o rozwód również nie będzie skomplikowanym dokumentem i można napisać go samodzielnie. Jeśli natomiast pojawia się konieczność orzeczenia o winie, zebrania i usystematyzowania materiału dowodowego, spór przy ustaleniu opieki nad małoletnimi dziećmi, alimentów, a także przy podziale majątku wspólnego warto zwrócić się do adwokata, który pomoże sporządzić właściwie brzmiący pozew oraz zajmie się reprezentowaniem strony podczas rozpraw rozwodowych.