Category:

Podróże

Londyn – stolica Anglii i Wielkiej Brytanii i trzecie co do wielkości miasto w Europie. 9-milionowe centrum finansów, kultury i rozrywki. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast na świecie. Rokrocznie odwiedzany przez tysiące wielbicieli mody, historii, kultury i rozrywki. Na każdym kroku możemy tu spotkać rozmaite atrakcje i zabytki. Sprawdźmy miejsca w Londynie, które trzeba zobaczyć podczas pierwszej wizyty w tym pięknym mieście.

Big Ben

Big Ben to dzwon umieszczony na Wieży św. Szczepana. Dziś jednak w powszechnej świadomości utarło się, że Big Ben to nie tylko dzwon, ale i wieża wraz z zegarem. Wizerunek tej wierzy to jeden z symboli Londynu. Wieżę św. Szczepana otwarto w 1859 r. Zamontowano na niej największy zegar w Wielkiej Brytanii o średnicy tarczy wynoszącej 7,5 metra oraz monstrualny dzwon ważący 13 ton. Zegar co kwadrans wybija charakterystyczną melodię.

Tower of London

Tower of London to budowla z niezwykle bogatą historią. Budynek ten pełnił już funkcje obronne, pałacowe, był miejscem egzekucji, więzieniem, skarbcem, arsenałem i mennicą, a dziś przechowywane są tu klejnoty obronne. Jest to jeden z najpopularniejszych fortów obronnych świata, chętnie odwiedzany przez turystów.

Tower Bridge

Tower Bridge to również jeden z symboli Londynu znany na całym świecie. Jednocześnie chyba najbardziej znany na kuli ziemskiej most zwodzony. Jego dwa przęsła ważą w sumie 2200 ton i podnoszą się w zaledwie półtorej minuty. W wieżach ulokowane muzeum oraz taras widokowy z widokiem na Londyn i Tamizę. Jak na czasy, w których został zbudowany, most zachwyca rozmiarami: szerokość 60 metrów, wysokość – 40 metrów.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham to dla Brytyjczyków najważniejszy zabytek. Oficjalna siedziba monarchów, która nieprzerwanie od 1837 r. pełni swoją funkcję. To właśnie tutaj odbywają się wszystkie uroczystości państwowe oraz oficjalne międzynarodowe spotkania na szczeblu władzy. Niewielka część pałacu została również udostępniona turystom do zwiedzania.

Hydepark

Mówiąc o atrakcyjnych miejscach w Londynie, nie można nie wspomnieć o Hydeparku. Jest to miejsce do wolnego wyrażania poglądów o powierzchni 2,5km2, przedzielone na pół Jeziorem Serpentine. Park istnieje od 1536 roku, lecz jego aktualny wygląd wzoruje się na projekcie z lat 20. XIX wieku.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Paryż to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, a może i na świecie. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, ponieważ w tym mieście na każdym kroku możemy napotkać niesamowite zabytki i atrakcje. Żeby wszystkie je odwiedzić, należałoby tu spędzić na prawdę sporo czasu. Sprawdźmy więc, które atrakcje i zabytki Paryża powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności.

Wieża Eiffla

Niewątpliwie jest to najbardziej znana atrakcja turystyczna Paryża, która wyrosła niemal do symbolu Francji na całym świecie. Wieża zbudowana w 1889 roku wciąż jest jedną z największych budowli na świecie. Na taras widokowy turyści mogą się dostać specjalną windą. Widok zapiera dech w piersiach.

Luwr

Paryski Luwr to muzeum sztuki, w którym turyści mogą obejrzeć ponad 300 tysięcy eksponatów. Jest to jedno z największych tego typu muzeów na świecie i jednocześnie najbardziej znane. Możemy tutaj zobaczyć chociażby dzieła słynnego Leonarda da Vinci, w tym Mona Lisę.

Katedra Notre Dame

Ta monumentalna budowla zaczęła powstawać już w XII wieku. Najbardziej znana jest z bajki „Dzwonnik z Notre Dame” powstałej na podstawie powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” Victora Hugo. W katedrze przechowywane były relikwie korony cierniowej. W kwietniu 2019 roku w katedrze niestety wybuchł pożar, przez co została ona w dużym stopniu zniszczona. Obecnie trwają przygotowania do jej odbudowy.

Łuk Triumfalny

Łuk Elizejski będący częścią Pól Elizejskich powstał w 1836 roku. Podczas spaceru po Paryżu ciężko jest go nie zauważyć. Stanowi jeden z najbardziej popularnych zabytków Paryża. Powstał, aby upamiętnić żołnierzy walczących za Francję podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to inaczej aleja o długości dwóch kilometrów. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z uwagi na fakt, że umiejscowiono tutaj mnóstwo restauracji, teatrów i ciekawych architektonicznie budynków. Jest to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Paryżu.

Centrum Pompidou

W przeciwieństwie do Luwru, który jest muzeum sztuki, Centrum Pompidou to muzeum sztuki, ale tej bardziej nowoczesnej. Uwagę turystów zwraca już sam futurystyczny wygląd budynku.

Disneyland

Dla najmłodszych z pewnością największą atrakcją będzie paryski Disneyland, jedyny taki park w Europie. Co roku jest on odwiedzany przez ogromną ilość turystów, mimo że znajduje się nieco obok Paryża.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Kiedy zbliża się czas wymarzonego wyjazdu na urlop, pojawia się pytanie, co można zrobić z naszym czworonożnym kompanem? Niestety wakacje z psem nie są łatwe i dla wielu osób jest to nie lada wyzwanie. Jednak jeżeli nie chcesz zostawiać swojego pupila samego na kilka dni lub nawet tygodniu, to możesz zabrać go ze sobą! Warto wiedzieć, że w Polsce pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie możesz wyjechać z psem, a tam czekają na niego atrakcje. Przekonaj się razem z nami, gdzie możesz wyjechać z psem i jak zorganizować takie wakacje z czworonogiem.

Dla wielu osób wakacje z psem, to doskonały sposób na to, by zbudować niezastąpioną więź ze swoim pupilem. Jest to również sposób na przełamanie rutyny. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak może nam się wydawać. Wystarczy dobrze się przygotować i mieć na to dobry pomysł. Podróże z czworonożnym przyjacielem wcale nie są takie trudne, a pojawia się coraz więcej miejsc i atrakcji, które są przyjazne zwierzętom.

Wakacje z psem – na szlaku

Nie ma co do tego wątpliwości, najlepsze sposoby na urlop z psem, to po prostu długie wędrówki. Każdy zarówno człowiek, jak i czworonóg kocha spacery. Jednak zanim wybierzesz się na taki spacer, koniecznie przekonaj się, czy szlaki, którymi zamierzasz się poruszać nie zawierają zakazu wprowadzania czworonogów. W Polsce istnieją 23 parki narodowe, ale nie do wszystkich można wejść z psem. Warto wiedzieć, że czworonogi są mile widziane w parku:

  • Świętokrzyskim,
  • Kamionowskim,
  • Magurskim,
  • Wielkopolskim,
  • Ojcowskim,
  • Karkonoskim.

Pamiętaj również, że na wędrówkach z psem zawsze musisz przestrzegać określonych zasad. Nie można spuszczać psa ze smyczy, konieczne jest sprzątanie psich odchodów, a także trzeba omijać szlaki, na których zabroniony jest wstęp dla czworonogów.

Wakacje z psem – na wodą

Z psem możesz wybrać się na wakacje nad wodą. Nie musisz kąpać się z nim jedynie w ciepłej rzece. Warto wybrać się na wakacje, gdzie będziecie mieć możliwość uprawiania sportów wodnych. Na pierwsze wakacje z psem na wodą, warto zdecydować się na spływy, które nie są długie. Dzięki temu będziesz mógł upewnić się, czy pies radzi sobie nad wodą i w nowej sytuacji, czy czuje się komfortowo i bezpiecznie w kajaku. Trzeba również pamiętać, że nie można robić niczego na siłę. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel nie czuje się dobrze nad wodą, to nie zmuszaj go do tego, by brał udział w zabawach, które są z nią związane. Dodatkowo za każdy mały postęp nagradzaj go pochwałami i małymi smakołykami.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Wybierasz się na wakacje, a może planujesz wyjazd w ciepłe kraje na czas ferii zimowych? Z pewnością przeglądasz oferty, które proponują Ci biura podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to najszybszy, a zarazem najprostszy sposób na to, by wybrać się na wycieczkę za granicę kraju. Jednak zanim zdecydujesz się na zakupienie wycieczki z biura podróży, koniecznie przekonaj się o czym musisz pamiętać, by nie dać się nabrać. Oto kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć zanim podpiszesz umowę z biurem podróży.

Umowa z biurem podróży – agencja turystyczna, a touroperator

Niestety dla utrudnienia konsumenta, czyli Ciebie obie firmy nazywają się mianem biura podróży. Jednak warto wiedzieć, że organizatorem wyjazdu jest tak naprawdę touroperator. Najczęściej mają oni własne sieci biura sprzedaży, ale często współpracują również z niezależnymi agencjami turystycznymi. Trzeb wiedzieć, że agencja turystyczna nie tworzy pakietu wakacyjnego, a także nie zawiera się z nią żadnej umowy. Robi się to jedynie z touroperatorem.

Biuro podróży – przeczytaj umowę

Właśnie w umowie powinien zostać wskazany organizator wyjazdu. Tam powinny pojawić się również istotne informacje na temat tego, jakie są zasady wycieczki. Przede wszystkim na umowie powinna znaleźć się informacja o tym, jaka jest pełna cena imprezy, a także dokładny zakres świadczeń. To więc oznacza, że na umowie z biurem podróży powinna pojawić się informacja, czy dostaniemy pokój z tarasem i widokiem na morze. Nie ma znaczenia, jak oferta była pokazana w katalogu. Ważne, by w umowie było wszystko wyszczególnione.

Wakacje z biurem podróży – zapoznaj się z warunkami uczestnictwa

Niestety musisz przebrnąć przez tę nudną część umowy. Jednak pamiętaj, że nie musisz dumać i zastanawiać się nad każdym jej punktem. Jednak zwróć szczególną uwagę na kwestie, które Cię najbardziej interesują, czyli kwestie finansowe. Nie zapomnij sprawdzić, jaka jest wysokość potrąceń w przypadku wycofania się z wyjazdu. Im później zgłosisz, że rezygnujesz, tym mniej pieniędzy odzyskasz. Pamiętaj, że warunków umowy najczęściej nie możesz negocjować, jednak zapoznanie się z nim z pewnością pomoże Ci ustalić, czy inny organizator wycieczek nie jest Ci w stanie zaoferować korzystniejszych. Warto również wiedzieć, że w warunkach uczestnictwa powinny być zawarte wszystkie sytuacje kiedy biuro podróży zastrzega sobie prawo do zwiększenia ceny wycieczki. Taka sytuacja może zdarzyć się przy wzroście ceny paliw, czy cen walut. Jednak zgodnie z prawem nie może tego zrobi później niż 21 dni przed planowanym wyjazdem.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

SPA to określenie, które pochodzi z łacińskiego, a oznacza ono zdrowie przez wodę. Jeszcze w czasach starożytnych stawiono duży nacisk na pielęgnację swojego ciała. Niestety wiele tradycji w tym kierunku zanika. Jednak nadal istnieją miejsca, w którym to właśnie ciało jest najważniejsze, a do jego pielęgnacji podchodzi się z niebywałą starannością. Przekonaj się, gdzie możesz liczyć na relaks i w jakich miejscach w Polsce możesz liczyć na profesjonalne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne. Oto kilka najlepszych miejsc, do których z pewnością warto się wybrać!

Hotel Lade SPA – SPA w Polsce

W tym miejscu możesz liczyć na połączenie Morza Bałtyckiego z orientalnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jeżeli szukasz SPA, w którym możesz liczyć na masaż gorącymi kamieniami, a także łagodny masaż polinezyjski, to miejsce jest stworzone dla Ciebie. Jednak to nie wszystko, znajdzie się tutaj również możliwość skorzystania z zabiegów ajurwedyjskich, które polegają na rytuałach witalnych i oczyszczających. Nie można również zapomnieć o tym, że do dyspozycji gości jest także basen, sauna sucha, łaźnia parowa. Można również w szybki i prosty sposób zadbać o swoją kondycję, dzięki temu, że możesz wziąć udział w zajęciach fitness. To miejsce słynie ze zdrowiej i smacznej kuchni, która jest inspirowana francuskimi potrawami.

Malinowy Dwór – najlepsze SPA w Polsce

Miejsce to jest doskonałym połączeniem turystycznego uzdrowiska, a także nowoczesnych usług SPA. W zabiegach pielęgnacyjnych stosowana jest woda siarkowa, która ma silne działanie bakteriobójcze, a co więcej skutecznie poprawia krążenie krwi i pomaga pozbyć się dużej ilości dolegliwości bólowych. Woda siarkowa ma również możliwość zmniejszenia poziomu szkodliwych kwasów tłuszczowych w organizmie człowieka. Z tego SPA możesz skorzystać, jeżeli zmagasz się ze schorzeniami zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. To doskonałe miejsce dla osób, które zmagają się ze stanem pourazowym, a także chorobami skóry, czy cukrzycą. Tutaj możesz skorzystać z sauny, a także zrelaksować się z jacuzzi.

Malinowy Zdrój – hotel SPA

To miejsce, które już od wielu lat zdobywa nagrodę w plebiscycie „Prestige SPA Awards”, w kategorii „Najlepsze medyczne Wellness & SPA”. Tutaj również do zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystuje się wodę, która ma unikalny skład, a co więcej stanowi ona podstawę balneoterapii. Klienci mogą z powodzeniem korzystać z zabiegów w wodzie siarkowej. To właśnie dzięki jej właściwościom skóra znacząco poprawia swoją kondycję, a co więcej ma ona również doskonały wpływ na pracę układu krążenia. Hotel SPA oferuje również zabiegi, które wspomagają walkę z cellulitem, a także zwalczaniem niedoskonałości cery.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Wakacje, ferie zimowe lub urlop – to czas kiedy najczęściej planujemy wyjazdy. Przed zarezerwowaniem wycieczki pojawia się wiele pytań, gdzie wyjechać, a także na jak długo? Warto jednak pomyśleć również co ze sobą zabrać. To oczywiste, że to co okazuje się niezbędne w czasie podróży zależy od tego, gdzie się wybierasz. Jednak istnieje wiele rzeczy, które są potrzebne bez względu na to, gdzie jedziesz na wakacje. Przekonaj się razem z nami, czego nie może Ci zabraknąć w czasie podróży i co koniecznie musi znaleźć się w Twojej walizce.

Wyjazd na wakacje – nieprzemakalna kurtka

Nie ma znaczenia, czy na wakacje wybierasz się latem, czy jest to wycieczka w ferie zimowe. Musisz wiedzieć, że o każdej porze roku może zaskoczyć Cię deszcz, a wtedy warto mieć przy sobie kurtkę nieprzemakalną. Dzięki niej powrót do hotelu w czasie deszczu nie będzie już taki straszny, a co więcej będziesz przygotowany na każdą możliwość. Jeżeli nie masz przy sobie kurtki nieprzemakalnej, to nie musisz się martwić. W szybki sposób możesz ją zrobić z dużego worka plastikowego. Takie zabezpieczenie możesz stworzyć w szybki sposób dla całej swojej rodziny.

Obuwie na wakacje – zadbaj o swoją wygodę

Tutaj również nie ma znaczenia, gdzie wybierasz się na wakacje, a także o jakiej porze roku. Ważne jest to, by zawsze mieć przy sobie dobrze dobrane buty, które są przygotowane na warunki, w jakich będziesz się poruszać. Jeżeli więc wybierasz się na wakacje w góry, to koniecznie wybierz dla siebie obuwie, które jest w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo w takich warunkach. Warto również pamiętać, że to jakie buty na wakacje najlepiej wybrać, zależy od tego w jaką porę roku wybierasz się na wyjazd. Zimą stawiaj na ocieplane buty, a latem na takie, które pozwalają stopie swobodnie oddychać i nie doprowadzają do jej zapocenia.

Dobry aparat fotograficzny – niezbędnik na wakacje

W czasie podróży każdy chce uwiecznić piękne widoki, a także wyjątkowe wspomnienia na zdjęciach. Tak więc zanim wybierzesz się na wakacje, zdecyduj się na zakupienie odpowiedniego sprzętu fotograficznego. To właśnie dzięki niemu będziesz mógł wykonać profesjonalne zdjęcia, które zostaną z Tobą na lata. Przyjrzyj się modelom aparatów, które są najlepszym wyborem dla Ciebie i spełniają wszystkie Twoje oczekiwania. Na rynku pojawia się wiele modeli, a warto pamiętać, że obecnie wiele smartfonów ma wysokiej klasy aparaty fotograficzne, a co więcej ich atutem jest to, że pozwalają one na szybką obróbkę zdjęć i przesłanie fotografii rodzinie i znajomym.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

W wielu przypadkach pakowanie na wakacje może spędzać sen z powiek niejednej osobie podróżującej. Pewnie nie jeden raz zdarzyło się wam, że bagaż stale przekraczał wagę, jaka została ustalona przez przewoźnika. Jednak już teraz nie musisz się tym przejmować! Poznaj praktyczne porady, które pomogą Ci się spakować, tak by niczego Ci nie zabrakło na wakacjach, a Twój kręgosłup mógł odpocząć na urlopie. Jak zadbać o komfort podczas podróży? Wystarczy, że zapamiętasz tych kilka zasad dotyczących pakowania na wakacje.

Pakowanie na wakacje – zrób listę

Zanim przejdziesz do pakowania na wakacje zdecyduj się na zrobienie list rzeczy, które są Ci potrzebne na wyjeździe. Uwzględnij w niej tylko to co naprawdę jest Ci potrzebne. Jeżeli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przekroczeniem wagi bagażu, to koniecznie zrezygnuj z przedmiotów, które są zbędę. Pamiętaj, że nawet jeżeli czegoś zapomnisz, to i tak możesz to dokupić na miejscu. Podczas pakowania trzymaj się listy. Wykreślał wszystkie pozycje, które już zostały umieszczone w bagażu. Pakowanie na wakacje wcale nie jest takie trudne, jak może Ci się wydawać. Wystarczy, że wiesz co z pewnością Ci się przyda, a czego nawet nie wyjmiesz z walizki w czasie podróży. To znacząco ułatwi Ci spakowanie się na wyjazd.

Jak spakować kosmetyki na wakacje?

Nie ma znaczenie, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną – z pewnością zastanawiasz się, jak spakować kosmetyki na wakacje. Ważne jest to byś pamiętał, że nie zużyjesz dużej butelki szamponu, czy płynu pod prysznic przez tydzień, czy dwa. Najlepiej zrobisz jeżeli przelejesz kosmetyki do mniejszych pojemników plastikowych, dzięki temu oszczędzisz dużo miejsca, a co więcej bagaż będzie znacznie lżejszy. Warto również pamiętać, że kosmetyki można kupić na miejscu, a co więcej, nierzadko nawet taniej niż w Polsce. Jeżeli wybierasz się do hotelu, to własne kosmetyki nie będą Ci potrzebne, ponieważ w hotelowych łazienkach często czeka podstawowy zestaw higieniczny, który składa się z mydła, żelu pod prysznic i szamponu.

Jak pakować się na wakacje? – ułożenie ma znaczenie

Z pewnością zdajesz sobie już sprawę z tego, czego nie musisz pakować na wakacje. To jednak jedynie połowa sukcesu. Musisz jeszcze wiedzieć, jak pakować się na wakacje, a więc jakie ułożenie jest najlepsze. Jeżeli chcesz, by bagaż miał odpowiednią wagę, to wystarcz odpowiednio rozłożyć ciężar wszystkich przedmiotów. Na samym dnie powinny znaleźć się lekkie rzeczy, czyli śpiwór, kurtka przeciwdeszczowa. Nieco wyżej znajduje się miejsce na buty lub kosmetyczkę. Potem należy się kierować zasadą, że lekkie rzeczy powinny być ułożone po brzegach, a cięższe na środku.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie masz pomysłu gdzie wyjechać? Góry polskie, austriackie czy włoskie? W tym roku postaw na piękne polskie góry i spędź zimowe szaleństwo w Zakopanem. Czekają znakomite stoki, spacery po słynnych Krupówkach, góralskie potrawy oraz relaks w spa.

Wybierając konkretne miejsce na zimowy urlop ważną rolę odgrywa lokalizacja, odległość z hotelu na stok, możliwość wynajęcia instruktora, a także lokalne jedzenie i inne atrakcje po zejściu ze stoku. Choć w Polsce znaleźć można mnóstwo znakomitych miejsc na narciarskie wypady, to wciąż najpopularniejszą miejscowością jest Zakopane. Wspaniały krajobraz, kilka stoków narciarskich, które co roku są odpowiednio naśnieżane oraz znakomite lokalne jedzenie są tym, co przyciąga turystów do zimowej stolicy Polski.

Odpowiednia lokalizacja

Bliskość stoku narciarskiego od miejsca noclegowego jest pierwszą rzeczą, którą sprawdzamy przed wyjazdem. Idealnym miejscem, z którego widać panoramę Tatr oraz jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich, Polanę Szymoszkową, jest Hotel Mercure Kasprowy Zakopane. Lokalizacja hotelu jest idealna dla amatorów dwóch desek, którzy mogą zapiąć narty tuż po przekroczeniu drzwi. Polana Szymoszkowa to ulubiona stacja narciarska całych rodzin przyjeżdżających do Zakopanego. Obejmuje ona Kids Park dla najmłodszych narciarzy oraz dwie wygodne koleje krzesełkowe.

Goście hotelu mogą obserwować stok z pokoi hotelowych. Zaletą bliskości stoku jest możliwość zorganizowania czasu dla siebie. Kiedy dzieci szlifują swoje narciarskie umiejętności pod czujnym okiem instruktora, rodzice mogą cieszyć się chwilą relaksu w SPA & Wellness Kasprowy lub na słonecznym tarasie podziwiając panoramę Tatr i delektując się filiżanką kawy.

Ciekawą atrakcją dla dzieci są tygodniowe kursy nauki jazdy połączone z innymi atrakcjami. Choć polskie stoki nie są tak długie i liczne, to wielu turystów docenia ich odpowiednie naśnieżanie, gdzie warstwa ratrakowanego śniegu często przekracza metr wysokości, dzięki czemu są one białe przez najbliższe kilka miesięcy.

Wypoczynek po wysiłku

Po satysfakcjonującym, lecz męczącym dniu na stoku warto pozwolić odpocząć mięśniom i odpowiednio się zrelaksować. W Hotelu Mercure Kasprowy Zakopane znajduje się strefa  SPA & Wellness. Ekskluzywnie urządzone wnętrza poprzez regionalną ornamentykę nawiązują do tradycji góralskiej.

– W sezonie zimowym większość naszych gości stanowią zagorzali fani nart oraz snowboardu, którzy dużo czasu spędzają na stoku. Po powrocie są zmęczeni i marzą o chwili odpoczynku. Dlatego proponujemy im bogatą ofertę ekskluzywnej strefy SPA & Wellness. Naszym gościom oferujemy relaksujące masaże i zabiegi spa. W strefie Wellness do dyspozycji gości oddaliśmy Strefę Aqua oraz Strefę Relaksu z kompleksem saunowym, tężnią solną oraz jedynym na Podhalu tepidarium i caldarium – dodaje Sebastian Nocuń.

Kolacja po góralsku

Każdy turysta jadąc w góry musi spróbować lokalnych potraw. Wszyscy znamy oscypki, jednak nie tylko z nich słynie Zakopane. Warto również spróbować jagnięciny, kwaśnicy czy też bryndzy. By posmakować tych lokalnych specjałów warto odwiedzić Restaurację Grand Kasprowy, w której oprócz regionalnych potraw serwowane są również sezonowe steki z pieca opalanego węglem drzewnym. Wyjątkowo smakują z niego również grillowane warzywa, czy pstrąg z górskiego potoku. Kolacji umili widok na spektakularną panoramę Tatr.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień  połączeń, a nawet ich odwoływania. Choć taka sytuacja z pewnością może być dla pasażerów źródłem stresu, to żaden podróżny nie powinien zostać pozostawiony sam sobie.

Niekorzystne warunki atmosferyczne na lotniskach

Transport lotniczy należy do najbardziej narażonych na wpływ czynników atmosferycznych. Zbyt silny wiatr, gwałtowna burza czy intensywna śnieżyca mogą skutecznie sparaliżować funkcjonowanie portu lotniczego na dłuższy czas. To z kolei dla przewoźników oznacza opóźnienia w realizacji połączeń i pretensje ze strony pasażerów.

Aura może przynieść zagrożenie m.in. ze strony obfitych opadów śniegu. W tym kontekście problem stanowi przede wszystkim bardzo słaba widoczność, utrudniająca starty i lądowania. Podobnie jest podczas mgły, która również może pojawić się nad lotniskiem. Mimo że porty lotnicze są wyposażone w coraz nowocześniejsze przyrządy, pozwalające na przyziemienie maszyn w skrajnie trudnych warunkach, nie wszystko zależy od infrastruktury naziemnej. Odpowiedni osprzęt musi posiadać również sam samolot, a ostateczną decyzję o lądowaniu zawsze podejmuje kapitan. Niekiedy skutkuje to przekierowaniem maszyny na lotnisko, nad którym panują korzystniejsze warunki atmosferyczne. Niedawno, w październiku br., taka sytuacja miała miejsce na warszawskim Okęciu – kilka samolotów z powodu mgły zostało skierowanych m.in. do portu w Katowicach.

Co dzieje się z pasażerami?

Kiedy maszyna nie może wylądować na docelowym lotnisku, oznacza to, że pasażerowie znajdą się co najmniej kilkadziesiąt kilometrów od planowanego miejsca przylotu. To mało komfortowa sytuacja, ale w takim przypadku podróżnych chronią przepisy, które uniemożliwiają pozostawienie go samemu sobie. – Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej, przewoźnik ma obowiązek zapewnienia wsparcia, chociażby w takich sprawach jak wyżywienie czy transport na docelowe lotnisko. Jeżeli między portami odległość nie jest duża, może to być alternatywny środek komunikacji, np. autokar. Podróżnym, którzy mieli zaplanowany transfer, a nie dotrą o odpowiedniej godzinie na samolot, przysługuje również prawo do skorzystania z hotelu. Operator musi także zadbać, by pasażer dotarł do miejsca docelowego w najszybszy możliwy sposób. Czasem powoduje to sytuację, w której dalsza część podróży realizowana jest przez konkurencyjnego przewoźnika – wyjaśnia Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin.

Podobne prawa przysługują podróżnym, gdy z powodu złej pogody nie mogą rozpocząć lotu. Jeżeli opóźnienie jest większe niż trzy godziny, przewoźnik musi zapewnić swoim pasażerom bezpłatny napój i posiłek. – Gdy dojdzie do odwołania lotu lub jego znacznego opóźnienia, podróżujący mogą liczyć na pokrycie przez linię lotniczą kosztów noclegu, a także transferu na linii lotnisko-hotel-lotnisko. Operator zobowiązany jest również do zapewnienia możliwości kontynuowania podróży najbliższym, alternatywnym połączeniem – tłumaczy Rafał Nawrocki.

Zła pogoda a odszkodowanie

Co do zasady, jeżeli lot jest opóźniony o co najmniej trzy godziny, jego pasażerowie mogą ubiegać się o stosowane odszkodowanie. Trudne warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają starty i lądowanie samolotów, zalicza się jednak do nadzwyczajnych okoliczności. A w świetle obowiązujących w Unii Europejskiej regulacji, przewoźnik nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania, gdy opóźnienie nie jest efektem jego zaniedbania. Oprócz złych warunków atmosferycznych, może to być np. strajk lub wybuch wulkanu, tak jak to miało miejsce w 2010 r. po erupcji na Islandii, która skutkowała zamknięciem przestrzeni powietrznej w wielu krajach Starego Kontynentu.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Co drugi Polak odczuwa stres podczas wakacji lub urlopu – tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez portal Triverna. Autorzy prezentują w nim wyniki badania, w którym wzięło udzi ał ponad tysiąc osób. 

Co stresuje seniorów na wyjeździe?

Jak wynika z raportu, wśród seniorów najczęstszą przyczyną stresu w trakcie wyjazdu są kwestie finansowe – nie tylko niespodziewane wydatki, ewentualne kradzieże czy oszustwa, ale nawet sama obawa przed źle wydanymi pieniędzmi. Tego typu obawy wyraża aż 77 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat.

Dlaczego pieniądze generują aż tak duży stres? – Lęk i niepokój związany z pieniędzmi może wiązać się zarówno z niepokojem związanym ze zmianą środowiska, jak i strachem przed utratą kontroli w wakacje – komentuje wyniki badania Magdalena Popek, psycholożka i specjalistka od radzenia sobie ze stresem.

Seniorzy martwią się o zdrowie i bezpieczeństwo

Na drugim miejscu wśród seniorów znalazły się obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa – w badaniu za stresujące uznało je 57 proc. respondentów. Starsze osoby największy stres odczuwają na myśl o wypadku lub chorobach, których można się nabawić w podróży.

W porównaniu do osób młodszych, seniorzy znacznie częściej zwracali uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym także finansowym. Wśród ankietowanych poniżej 50. roku życia zdecydowanie najsilniejszy stres wywołują myśli o końcu podróży i konieczności powrotu do zawodowych obowiązków – te aspekty wskazało prawie 58 proc. wszystkich respondentów.

0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts