Talentem do pływania na miarę Michaela Phelpsa niestety nie może pochwalić się każdy z nas, jednak zdecydowana większość społeczeństwa dobrze radzi sobie w środowisku wodnym. Może nie jak ryba w wodzie, ale wiemy, jak się poruszać, żeby przepłynąć z punktu A do punktu B. Pływać naprawdę warto, a regularne wizyty na basenie mogą przynieść pozytywne skutki nie tylko dla naszej sylwetki, ale przede wszystkim dla zdrowia. Pływanie bowiem należy do grupy sportów ogólnorozwojowych, dzięki którym można widocznie poprawić kondycję i wydolność naszego ciała. Co więcej, aktywność fizyczna w postaci treningu pływackiego może być świetną zabawą i dla młodszych, i dla starszych. Zatem dlaczego warto regularnie pojawiać się na basenie?
Pływanie – sport dla każdego
Pływać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej – nieco zmodyfikowana wersja tekstu piosenki Jerzego Stuhra pasuje tutaj idealnie. Pływanie jest bowiem jednym z niewielu sportów na całym świecie, który może uprawiać niemal każda osoba. Niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy problemów wydolnościowych – wizyty na basenie są nie tylko świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w trakcie ferii czy wakacji. Podczas pływania można połączyć przyjemne z pożytecznym – świetnie się bawić i zapewnić swojemu ciału odpowiednią dawkę wysiłku i pozytywnych bodźców zewnętrznych.
Pływanie – forma treningu cardio
Wiele osób, które nie są do końca przekonane do wizyt na siłowni, swoją przygodę z odchudzaniem czy modelowaniem sylwetki zaczyna właśnie od wizyt na basenie. Jednak pływanie przynosi wymierne korzyści dla naszej sylwetki tylko wtedy, kiedy wiemy jak kierować swoimi ruchami w wodzie. Oczywiście nie trzeba z miejsca stać się mistrzem pływania długodystansowego, jednak bez podstaw pływania jedynie się zmęczymy, a widocznych rezultatów w zmianie wyglądu naszej sylwetki będzie jak na lekarstwo. Jeśli zatem nasze umiejętności pływackie pozostawiają wiele do życzenia, warto poprosić o pomoc znajomego lub wykupić kilka lekcji u instruktora.
Pływanie wspomaga układ oddechowy
Pływanie może mieć zbawienny wpływ na wydolność naszych płuc. Podczas pływania, wzmocnieniu ulegają mięśnie oddechowe, czego efektem jest zwiększenie pojemności narządu oddechowego. Dość powiedzieć, że przeciętna wydolność płuc dorosłego człowieka wynosi ok. 5 litrów, podczas gdy u pływaków ta wartość wzrasta do poziomu nawet 10-11 litrów.
Pływanie z korzyścią dla układu ruchowego
Wielu osobom, które na co dzień zmagają się z problemami motorycznymi organizmu zaleca się wizyty na basenie. Pływanie bowiem odciąża stawy i przyczynia się do niwelowania dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego. Regularnie ćwiczenia w wodzie poprawiają jakość życia szczególnie tych osób, które skarżą się na bóle kręgosłupa – w trakcie wykonywania ruchów pływackich, kręgosłup nie jest tak obciążony jak chociażby podczas wykonywania zwykłego treningu na siłowni.
Pływanie – lekarstwo na stres
Tempo codziennego życia i nadmiar obowiązków często jest przyczyną podwyższonego poziomu stresu u przeciętnego człowieka. Idealnym sposobem na odreagowanie codziennych frustracji jest właśnie pływanie. Pozbycie się nadmiaru energii w trakcie treningu na basenie może w dużej mierze przyczynić się do zachowania równowagi duchowej. Co więcej, odpowiednia dawka endorfin może dać nam energię na cały dzień i wprowadzić nas w dobry nastrój.