Czym jest płyn niskokrzępnący? Płyny niskokrzepnące to produkty stworzone na bazie glikoli – przeznaczone są do instalacji grzewczych i chłodniczych, takich jak układy chłodzenia czy systemy solarne, mają dbać o prawidłowe działanie tych elementów o każdej porze dnia, w zakresie temperatur wynoszących od 35 do 100 stopni Celcjusza. Kolejnym ich zadaniem jest ochrona materiału przed osadami takimi jak rdza. Właściwości te pochodzą od specjalnych inhibitorów o właściwościach antykorozyjnych. Wszystko to ma za zadanie zminimalizować częstotliwość występowania usterek, które narażały by użytkownika na niechciane koszty oraz zagrożenie zdrowia czy życia. Płyny niskorzepnące znajdujące się obecnie na rynku nie wykazują właściwości toksycznych, są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne w użyciu dla ludzi czy zwierząt.
Plusy zastosowania takiego środku.
Najważniejszym plusem jest dobre zabezpieczenie naszego sprzętu przed czynnikami takimi jak temperatura, korozja i osady. Płyny niskokrzepnące dodatkowo obniżają ilość osiadającego się kamienia na powierzchniach, gdzie został on zastosowany, ponadto stanowią skuteczne zabezpieczenie przed rozwojem mikroorganizmów powodujących korozje mikrobiologiczną. Przekłada się to na znaczenie wydłużenie żywotności danego sprzętu co w dużym stopniu przekłada się na zasobność portfela; im mniej awaryjny sprzęt posiadamy tym lepiej dla naszego budżetu. Jest to najważniejszy powód korzystania z tego typu środku, w końcu raczej nikt z nas nie ma ochoty co chwile wymieniać posiadany sprzęt lub jeździć z nim do serwisu tracąc na te czynności sporo gotówki, gdy wystarczy jedynie użyć płynu niskokrzepnącego, aby zabezpieczyć sprzęt na lata dalszej pracy.
Do czego stosować płyny niskokrzepnące.
Jak zaznaczyłem na początku, płyny te stosuje się głównie do instalacji chłodniczych i systemów solarnych, lecz rozwińmy sobie nieco ten temat gdyż to nie wszystkie zastosowania tego wspaniałego płynu. Do innych sprzętów w których wykorzystuje się płyny niskokrzepnące należz między innymi: – układy chłodzenia silników spalinowych – klimatyzacje – instalacje grzewcze – pompy ciepła – odkurzacze
Rodzaje płynów niskokrzepnących.
Płyny niskokrzepnące dzielimy na 3 kategorie do których należą: – Nieorganiczny płyn chłodniczy AIT – jego podstawowym komponentem jest krzemian, a jego największą zaletą na tle konkurencji jest największa ochrona przed korozją, której maksymalny okres esksploatacji wynosi 2 lata – Płyn chłodniczy OAT oparty o bezkrzemianowe składniki – płyn ten jest wzbogacony jest w kwasy organiczne. Płyn ten wykazuje skuteczność działania aż do 5 lat użytkowania. Może on być jednak nieskuteczny, gdy mówimy o starszym aucie – Ostatnim typem płynu jest płyn chłodniczy HQAT – bazuje on zarówno na krzemianach, jak i na kwasach organicznych. Płyn ten cechuje się długą żywotnością nawet do 5 lat, a zarazem może być stosowany w wszystkich typach samochodów.
Jaki płyn wybrać?
Przy wyborze płynu powinniśmy się kierować paroma czynnikami, przede wszystkim do czego potrzebujemy takiego płynu oraz powinniśmy zwrócić uwagę na skład chemiczny płynu, zastosowane inhibitory, cenę oraz opinie innych użytkowników o danym produkcie. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju płynu. Wszystkie rodzaje zostały wymienione w punkcie powyżej. Jak stosować płyn niskokrzepnący? Zastosowanie tego płynu jest banalnie proste. Właściwie jeśli wiemy jakiego rodzaju płyn wybrać, to zastosowanie go jest już tylko formalnością. Wystarczy wlać płyn do chłodnicy i gotowe, zadanie z tych banalnych.
Szukasz płynów niskokrzepnących? Odwiedź artbor.pl