Media w całej Polsce poinformowały właśnie, że mieszkanka Bliżyna w województwie świętokrzyskim zarezerwowała w jednym z nich nocleg na Bałtykiem i przelała 450 złotych zaliczki. Chwilę później kontakt z “właścicielem” się urwał, a ogłoszenie zniknęło z sieci. Kobieta straciła pieniądze.
– Od lat powtarzamy, że korzystanie z serwisów ogłoszeniowych, żeby znaleźć nocleg to bardzo niebezpieczny pomysł – mówi Tomasz Machała, prezes Nocowanie.pl. Nocowanie sprawdza, czy każdy obiekt w naszej bazie naprawdę istnieje, czy ma prawdziwego właściciela i adres. Wymagamy dokumentów, robimy też wideo weryfikację. Serwisy ogłoszeniowe wpuszczają natomiast każdego, bez jakiegokolwiek sprawdzenia.
Nocowanie w tym sezonie wysłało już do właścicieli obiektów kilka milionów zapytań o pobyty wakacyjne. To rekordowy pod tym względem rok w 16 letniej historii firmy.
– Mamy setki tysięcy zadowolonych turystów. Chętnie pomożemy mieszkance Bliżyna. Niech skontaktuje się z nami. Znajdziemy jej pobyt nad morzem a koszt weźmiemy na siebie. Nikt nie powinien być pozbawiony urlopu w Polsce. Każdy natomiast po tej historii powinien zapamiętać, by nie korzystać z serwisów ogłoszeniowych w wyszukiwaniu noclegów. Do tego są serwisy wyspecjalizowane, z największym polskim Nocowanie.pl – mówi Tomasz Machała.
Jak nie dać się oszukać?
Rezerwując nocleg przez internet należy przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych portali noclegowych, które nie ograniczają swojej roli jedynie do anonimowej prezentacji ofert. Godnym uwagi rozwiązaniem jest metoda, którą stosuje portal Nocowanie.pl. Podczas rejestracji nowej oferty prowadzona jest dodatkowa weryfikacja, sprawdzająca dane rejestrowe firmy i tożsamość właścicieli. Ma ona na celu ochronę swoich użytkowników przed oszustami internetowymi.
– Portal Nocowanie.pl prowadzi nie tylko szczegółową weryfikację nowych klientów, która ma na celu wyłapanie tych nieuczciwych ofert. Aby turysta miał pewność, że prezentowane u nas noclegi są wiarygodne, wprowadziliśmy czterostopniowy program Sprawdzony Obiekt. Jednym z obowiązkowych punktów jest wizyta naszego przedstawiciela, który na miejscu sprawdza rzetelność oferty – mówi wiceprezes Nocowanie Anna Kryjer.
Na to trzeba zwrócić uwagę!
Zanim turysta zdecyduje się przelać pieniądze na wskazane konto, powinien zwrócić szczególną uwagę na cenę. Jeśli jest zbyt niska, zwłaszcza w szczycie sezonu i w atrakcyjnym miejscu, musi nabrać uzasadnionych wątpliwości.
Poza tym oszuści starają się podawać jak najmniej informacji. W ogłoszeniu często jest tylko numer konta oraz telefonu komórkowego. Co ważne, zwykle publikowane jest ono na darmowych portalach ogłoszeniowych i mediach społecznościowych, które w żaden sposób nie weryfikują takich treści.
Zawsze warto też sprawdzić takie miejsce w rejestrach – w spisach Urzędu Miasta/Gminy, ewidencji tzw. innych obiektów, w których świadczone są usługi noclegowe lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki