Cięcie plazmowe to technika cięcia metalu. Proces odbywa się za pomocą specjalnego, plazmowego łuku elektrycznego, który działa pod wpływem dużej energii kinetycznej. Podczas cięcia metalu, materiał topu się i zostaje wydmuchany ze szczeliny. Jest to bardzo precyzyjne cięcie, które wymaga jednak wprawnej ręki operatora. Plazma tworzona jest za pomocą palnika do cięcia plazmą.
Zalety cięcia plazmowego
Cięcie plazmowe w Katowicach to metoda obróbki metali, która jest bardzo popularna. To jedna z najczęściej wybieranych metod obróbki, która daje efektowne rezultaty. Ma wiele zalet, które sprawiają, że to najpowszechniej stosowana metoda. Zapewnia szybkość cięcia, gdyż przecinarki plazmowe pracują kilkukrotnie szybciej, niż przecinarki tlenowo-gazowe. Koszty zakupu i koszty eksploatacji są relatywnie tanie. Szybkie przebijanie materiału pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzenie obróbki, a także na dokonanie precyzyjnego cięcia. Wysoka jakość cięcia gwarantuje gładkie krawędzie. Podczas procesu cięcia, nie ma dużych strat materiałowych. Cięcie plazmowe pozwala na skuteczne cięcie w pionie i ukosowanie stali konstrukcyjnej o grubości do 30mm, a także łatwą automatyzację procesu cięcia. Jednym z minusów cięcia plazmowego jest spory hałas podczas pracy przecinarki i wysokie promieniowanie UV.
Zastosowanie cięcia plazmowego
Cięcie plazmowe ma szerokie zastosowanie. Najczęściej jest używane do obróbki aluminium, stali nierdzewnej i stali czarnej. Remonty maszyn często wykorzystując cięcie plazmowe do precyzyjnych napraw czy przeróbek.
Cięcie plazmowe nie wymaga wcześniejszego przygotowania materiału. Może być wykorzystane do powierzchni zabrudzonych, zardzewiałych czy pokrytych farbą. Najważniejsze, by kontakt przewodu elektrycznego był odpowiedni. Plazmę wykorzystuje się do cięcia kształtowników, blach, rur czy siatek. Bardziej zaawansowane plazmotrony pozwalają na pokrycie naczyń żaroodpornych czy ceramicznych tlenkami metalu. Cięcie plazmowe ma szerokie zastosowanie i wykorzystywane jest w wielu branżach przemysłu.