Zakup samochodu używanego niekiedy może okazać się kompletną porażką, bo trafić model, który będzie wręcz idealny, to nie lada wyczyn. Ukrywanie wad, cofanie licznika, czy też standardowe hasło „bezwypadkowy”, to podstawowe zagrywki handlarzy, którzy namawiają klientów do zakupu auta. Na co więc zwrócić uwagę kupując używane auto?
Treść ogłoszenia
Wiele prywatnych osób czy handlarzy wystawia swoje samochody wszędzie, gdzie tylko może, jednak nierzadko opisy nie są zgodne z prawdą. Często pomijany jest fakt stanu technicznego, który zazwyczaj określany jest mianem dobry lub bardzo dobry. Inną standardową zagrywką jest umieszczanie w plątaninie słów i szeregu zalet praktycznych wad sprzedawanego modelu.
W ogłoszeniach można wyczytać między innymi, że opony są nowe, przejechały małą ilość kilometrów, ale że są miernej jakości, to już fakt pominięty. Zdjęcia dodawane są często po wizycie na myjni, auto jest wręcz wypolerowane i oczywiście opisywane jako bezwypadkowe i bezkorozyjne. Zdarza się tak, że kupujący udając się do handlarza dopiero wtedy zauważa ślady rdzy nieumiejętnie pokryte lakierem.
Oczywiście, gdy ogłoszenie jest dobrze i ciekawie napisane, warto zadzwonić. Wykonanie telefonu i krótka rozmowa jeszcze nie zobowiązuje do kupna samochodu, a może dostarczyć wiele cennych informacji. Najczęściej pyta się o:
- przebieg
- historię auta
- naprawy
- wymiany części i płynów
W takiej rozmowie da się wyczuć czy sprzedający coś kręci, czy rzeczywiście ma dobre intencje.
Stan nadwozia i wnętrza samochodu
Przy sprawdzaniu stanu nadwozie niezbędnym urządzeniem okaże się z pewnością miernik lakieru. Jest to świetny sprzęt, który pomoże określić czy auto w danym miejscu było malowane. Jeśli grubość lakieru będzie różna to z pewnością było coś robione przy karoserii. Najczęściej przyczyną napraw są stłuczki, o których sprzedający nie informują.
Warto także zajrzeć do środka i sprawdzić spasowanie wszystkich elementów. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na stan kierownicy. Niekiedy łatwo po niej wywnioskować, że licznik był cofany. Poza tym należy zwrócić uwagę na siedzenia i pasy, a także podłogę. Również gałka zmiany biegów może okazać się przydatna w określeniu autentyczności przebiegu.
Wizyta na stacji kontroli pojazdów
Jeśli auto z zewnątrz wygląda dobrze, a w środku jego stan również jest przyzwoity, nie musi to oznaczać wcale, że wszystko jest idealnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na szybki przegląd przedzakupowy do stacji kontroli pojazdów lub najbliższego warsztatu mechanicznego.
Pracownicy będą mogli określić stan zawieszenia, ewentualne widoczne naloty korozji pod autem, a także sprawdzić, czy aby na pewno samochód jest w idealnym stanie. Jeśli wszystko będzie dobrze, to wtedy można zakupić samochód.