Category:

Motoryzacja

Alkomat to urządzenie do pomiaru przepływu powietrza i poziomu tlenu w organizmie. Jest używany przez sportowców, aby sprawdzić, czy są wystarczająco sprawni, aby wziąć udział w wyścigu. Ale może być również stosowany przez osoby z przewlekłymi problemami z oddychaniem. Alkomaty to urządzenia, które mierzą, kiedy dana osoba oddycha, i mogą być używane do śledzenia ilości tlenu wdychanego do pojemnika. Jeśli osoba nie oddycha, za pomocą urządzenia można sprawdzić, czy w pojemniku jest wystarczająca ilość tlenu, aby móc oddychać.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Prawdziwi miłośnicy motoryzacji już od najmłodszych lat, niczym bezbłędne maszyny, błyskawicznie rozpoznają marki i modele samochodów mijanych na ulicy. Nie trzeba mieć jednak wprawnego oka, ani benzyny we krwi, by zauważyć, że Lexusy wyróżniają się na drogach. Modele tej marki mają szereg cech, które przyciągają uwagę i nie pozwalają pomylić ich z żadnymi innymi samochodami.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Czerwcowe zmiany w kodeksie drogowym zmieniły podejście Polaków do kwestii posiadania wiedeorejestratora w aucie. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę, jak ważnym i istotnym dowodem może być nagranie z kamery samochodowej, przy dochodzeniu swoich praw po wypadku komunikacyjnym. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie jaki wideorejestrator przy zakupie nie nadszarpnie domowego budżetu i zapewni wiarygodny obraz sytuacji. Z pomocą przyszedł największy producent kamer samochodowych w Europie – marka Mio, która właśnie wprowadziła do sprzedaży model Mio MiVue C430.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Koncepcyjne modele Lexusa pozwalają spojrzeć w przyszłość. Produkcyjne auta japońskiej marki często są równie odważne i futurystyczne, co ich studyjni protoplaści. Wystarczy spojrzeć, jak podobne do poprzedzających je konceptów są coupe LC czy model NX pierwszej generacji. Czy historia powtórzy się w przypadku nadchodzącego już w przyszłym roku SUV-a z napędem elektrycznym? Premiera nowego modelu będzie miała miejsce w drugiej połowie 2022, a gotowy do produkcji samochód najprawdopodobniej będzie łączył w sobie cechy dwóch odważnych projektów: Lexusa LF-1 Limitless i LF-Z Electrified.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Wiadomości napływające z Japonii sugerują, że jeszcze w tym roku możemy doczekać się naprawdę ciekawej nowości na rynku samochodów typu coupe. Tak, to nie pomyłka – segment rynku, który w ostatnich latach mocno się skurczył może zyskać wkrótce nowego gracza. Prawdziwe auta sportowe wytwarzają dziś tylko wybrani producenci, a w tym gronie jest obecny również Lexus. To właśnie auto tej marki ma zadebiutować już za kilka miesięcy.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Kreatywność pracowników brytyjskiego oddziału Lexusa nie ma granic. Dali już światu samochód wykonany z kartonu, crossovera całego w tatuażach i auto pokryte mnóstwem diod LED, które działało jak wielki telewizor na kołach. Ich najnowszy pomysł to z kolei wsadzenie Lexusa LC Convertible do wielkiej zamrażarki. Zapraszamy za kulisy tego mrożącego przedsięwzięcia.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

15 czerwca ruszyła przedsprzedaż na najnowszy model hulajnogi elektrycznej Motus Pro 8.5 Lite. Urządzenie łączy w sobie wszystkie cechy idealnego środka transportu – zapewnia szybką i wygodną podróż, bezpieczeństwo i profesjonalizm. Ambasadorem serii Motus Pro jest Piotr Żyła – nasz polski skoczek, reprezentant Polski i olimpijczyk. 15 czerwca ruszyła przedsprzedaż na najnowszy model hulajnogi elektrycznej Motus Pro 8.5 Lite. Urządzenie łączy w sobie wszystkie cechy idealnego środka transportu – zapewnia szybką i wygodną podróż, bezpieczeństwo i profesjonalizm. Ambasadorem serii Motus Pro jest Piotr Żyła – nasz polski skoczek, reprezentant Polski i olimpijczyk.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Jazda pod wpływem alkoholu niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Jedną z nich jest zatrzymanie prawa jazdy i odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czas, na jaki zostanie zatrzymane prawo jazdy kierowcy, zależy w dużej mierze od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ważne jest więc to, czy jest to stan po spożyciu alkoholu, czy też stan nietrzeźwości. Takie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje sąd albo prokuratura.

Utrata a zatrzymanie prawa jazdy – czym się różni?

Zatrzymanie prawa jazdy następuje podczas kontroli drogowej. Jeśli funkcjonariusz podczas badania alkomatem wykryje u kierowcy przekroczenie dozwolonych limitów, jeśli chodzi o ilość wydychanego alkoholu z powietrzem, wówczas zatrzyma prawo jazdy na 7 dni. Jeśli chodzi o utratę prawa jazdy, jest ona wynikiem prawomocnego wyroku sądy. Wtedy kierowca traci swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy ma miejsce, kiedy to kierowca prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, jeśli stężenie alkoholu wynosiło powyżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,5 promila we krwi), a więc zostało popełnione przestępstwo (art.178 a Kodeksu Karnego). Ponadto, do zatrzymania prawa jazdy może dojść, jeśli podczas badania alkomatem stężenie alkoholu wyniosło 0,10 mg/l alkoholu (0,2 promila we krwi), czyli zostało popełnione wykroczenie (art.87 par 1 Kodeksu Wykroczeń). W sytuacji zatrzymania kierowcy, będącego pod wpływem alkoholu, funkcjonariusz zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem. Co ważne, policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy osoby, którą podejrzewa o prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu. Kierowca może więc znajdować się w tak zwanym stanie nietrzeźwości czy stanie po użyciu alkoholu. Utrata prawa jazdy jest niezwykle dotkliwa zwłaszcza dla kierowców, którzy nie mają możliwości przez to wykonywania swojego zawodu. Kierowca może starać się uniknąć orzeczenia tego środka karnego czy też zminimalizować jego czas, na jaki sąd orzekł odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Można zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania.

Jak odzyskać utracone przez jazdę po alkoholu prawo jazdy?

Aby móc zmienić środek karny można przede wszystkim przygotować wniosek o dalsze wykonanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholu. Taki wniosek składa się do Sądu, który wydał dla danego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto do wniosku należy dołączyć pewne dowody, które ukazują aktualny styl życia ukaranego kierowcy. A więc powinien zostać zamieszczony dokument o niekaralności, opinie z zakładu pracy czy organizacji społecznych. W sytuacji, kiedy kierowca doprowadził do wypadku, w którym jakaś osoba doznała szkody, wówczas dla sądu będzie także istotne to, czy winny pojednał się z osobą pokrzywdzoną. Niekiedy zdarzy się, iż Sąd będzie chciał nieco bliżej przyjrzeć się wszystkim dowodom, wtedy rozprawa może zostać odroczona. Ponadto, Sąd może poprosić kuratora o sporządzenie opinii na temat kierowcy. W sytuacji, kiedy cały proces postępowania skończy się dla kierowcy korzystnie, wówczas Sąd wyda orzeczenie do właściwego organu administracji. Obowiązkiem kierowcy będzie natomiast wyposażenie swojego pojazdu w alkolock. Zajmują się tym profesjonalne warsztaty. Warto pamiętać, że taki system musi być poddawany corocznemu badaniu technicznym, należ go regularnie kalibrować. W sytuacji, jeśli kierowca został pozbawiony prawa jazdy ponad rok, musi on jeszcze raz podejść do egzaminu na prawo jazdy. Odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi nie jest wcale prostym, szybkim i tanim procesem. Dowiedz się więcej na https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Dobrowolne poddanie się karze – jazda po alkoholu

 

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

 

0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts