W latach 70. XX wieku w Japonii powstała nowa metoda na zwiększanie nośności gruntu, którą w Polsce określa się mianem kolumn DSM. Polega ona na tworzeniu w gruncie odpowiednich kolumn, dzięki którym jego nośność jest wyższa, a co za tym idzie można na nim bezpiecznie stawiać większe konstrukcje. Jakie są rodzaje kolumn DSM i gdzie udać się, by je wykonać?
Kolumny DSM – komu zlecić ich wykonanie?
Przed każdą inwestycją powinny być wykonane badania gruntu, które wskażą jego parametry i zadecydują o tym, czy inwestycja budowlana jest bezpieczna. Jeśli nośność gruntu okaże się za niska potrzebne mogą być właśnie kolumny DSM. Wtedy należy znaleźć odpowiedniego ich wykonawcę, który zagwarantuje, że zostaną one dobrze stworzone i faktycznie podniosą nośnośc gruntu.
Szukając firmy, która wykonuje kolumny DSM powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na przedsiębiorstwo CM Construction, które posiada sporą ofertę usług powiązanych z pracami gruntowymi. Należą do nich nie tylko kolumny DSM, ale też zabezpieczenie wykopów, wynajem sprzętu, czy też prace geotechniczne i hydrotechniczne.
Jakie są rodzaje kolumn DSM?
Najpierw trzeba wyróżnić to co sprawia, że jesteśmy w stanie wykazać kilka rodzajów kolumn DSM. Najczęściej mowa tu o spoiwie, które zostało zastosowane w celu ich stworzenia. Najczęściej wykorzystuje się zaczyn cementowy, dzięki któremu można stworzyć cementogrunt. Używa się jednak również spoiw w formie suchej, a dokładniej suchego cementu lub suchego wapna. Wyróżniamy więc mokre i suche kolumny DSM.
Kolumny DSM – czemu się je wykonuje?
Główny powód wykonania kolumny DSM to oczywiście chęć zwiększenia nośności gruntu. Z tego typu kolumnami najczęściej mamy do czynienia więc w sytuacjach, gdy okazało się po badaniach gruntu, że jego nośność jest zbyt mała, by postawić na nim zaplanowaną konstrukcję. Wtedy w cichy i dużo prostszy sposób można zwiększyć jego nośność tworząc właśnie kolumny DSM, które nie generują żadnego urobku, a ponadto generują niewielki hałas w porównaniu z alternatywami.