Magazyn wysokiego składowania to obiekt budowlany, który jest wykorzystywany do efektywnego składowania ładunków. Jego wysokość zwykle wynosi od 7,2 m do 50 m. Parametr ten sprawia, że konieczne jest wykorzystanie w nim specjalistycznych akcesoriów i maszyn, np. układnic magazynowych, wózków systemowych czy wózków wysokiego składowania. Umożliwiają one manipulowanie różnymi towarami, nawet o dużych gabarytach. Poznaj wyposażenie takiego magazynu.
Techniczne wyposażenie magazynu wysokiego składowania
Regały magazynowe to podstawa w większości obiektów tego typu. Paletowe są przeznaczone do składowania ładunków spaletyzowanych. Są wytrzymałe, mogą być obsługiwane przez wózki widłowe i specjalne systemy przenośników. Z kolei regały wjezdne, o „chowających się” elementach, pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ułatwiają przechowywanie towarów szybko rotujących. Wśród innych typów regałów można wymienić również modele przesuwne i przepływowe.
Innym ważnym elementem infrastruktury magazynowej są układnice. Umożliwiają one zautomatyzowanie procesu składowania ładunków. Prace manipulacyjne są wykonywane podczas kolejnych cykli pracy dźwignicy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej efektywności urządzenia.
Magazyn wysokiego składowania wymaga również zastosowania wózków systemowych. Umożliwiają one poruszanie się w wąskich korytarzach, z uwagi na kompaktową konstrukcję. Są to zwrotne pojazdy, którymi można precyzyjnie sterować. Wózki wysokiego składowania optymalizują pracę na wysokich i trudno dostępnych regałach. To zaawansowane technologicznie i wydajne urządzenia.
Automatyka w magazynie wysokiego składowania
Nowoczesny magazyn w dużej mierze opiera się na automatyzacji procesów logistycznych. Specjaliści firmy Enterprise Logistics wskazują, że dzięki odpowiednim rozwiązaniom można znacząco poprawić wydajność i efektywność prac. Automatyzacji podlega wiele urządzeń wykorzystywanych do transportu i magazynowania towarów. Jej przejawem jest również wdrożenie systemu informatycznego zarządzającego przestrzenią magazynową.
Automatyczny transport ładunków jest możliwy dzięki podwieszanym urządzeniom szynowym i sterowanym przenośnikom magazynowym. Mogą one być połączone w proste pętle i strefy magazynowe, ale również w rozbudowane systemy. Te ostatnie rozwiązania obejmują często wybrane strefy i piętra obiektu, a nawet odrębne hale magazynowe. Duże znaczenie ma w tym przypadku dobór oprogramowania informatycznego. Optymalne rozwiązanie umożliwi nadzorowanie obiektu i zarządzanie nim.