Drukarki 3D, drukujące na podstawie modeli przestrzennych z programów odpowiedniego typu, wykorzystują w swoim działaniu różnego rodzaju materiały. Określane są one fachowo mianem filamentów 3D. Firmy realizujące usługi 3D w zakresie druku trójwymiarowego mogą zaoferować druk z wykorzystaniem różnych filamentów. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne skróty.
Filamenty do drukarek 3D
Przede wszystkim filamenty do drukarek 3D muszą być dopasowane do obiektu, jaki ma być drukowany. Czy musi on powstać z wytrzymałych i solidnych materiałów, jak proszki metali, czy też ma to być prototyp, który z powodzeniem można wydrukować z wykorzystaniem tworzyw sztucznych?
Drukarki 3D określonego rodzaju drukują z wykorzystaniem tylko niektórych filamentów. Drukarka musi móc obsługiwać dany rodzaj materiału. Zależy to przede wszystkim od tego, do jakiej temperatury może rozgrzać się głowica drukarki. Gdy przekracza ona poziom 300 stopni Celsjusza, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że drukarka poradzi sobie z usługami 3D z wykorzystaniem każdego filamentu.
Materiały stosowane w drukarkach 3D mają różne właściwości. Jeśli klient chce wykonać druk małych detali, musi zastosować inny filament niż wówczas, gdy interesuje go wydruk dużego obiektu. Kolejną kwestią ważną przy wyborze filamentów jest założony budżet na tego typu usługi 3D.
Przedstawiamy wybór najbardziej popularnych filamentów stosowanych w drukarkach 3D, za pośrednictwem których można wydrukować dowolne obiekty modelowane komputerowo.
Filamenty 3D
ABS – to jedno z najtańszych tworzyw sztucznych, jakie mogą być użyte w usługach druku 3D. Cechuje się wysoką trwałością i lekkością. Można za jego pośrednictwem drukować elementy z dużą ilością detali. Najczęściej ABS wykorzystuje się do produkcji przedmiotów, które przy użytkowaniu mają być narażone na wysokie temperatury.
HIPS – tworzywo sztuczne z dodatkiem kauczuku, które ma wysoką wytrzymałość i trwałość, a przy tym bezpiecznie można z niego korzystać w kontakcie z żywnością. Często HIPS jest filamentem wykorzystywanym do podpory innych wydruków. Nadaje się również do prototypowania.
Nylon – znany filament, nazywany również poliamidem – to popularny polimer syntetyczny, który ma szerokie zastosowanie w praktyce. Jest lekki, wytrzymały, daje dobrą jakość wykończenia powierzchni. Wykorzystywany jest do wytwarzania detali dobrze znoszących obciążenia mechaniczne.
PETG – to filament cechujący się bardzo wysoką wytrzymałością – jest twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne i na ścieranie. Ma właściwości wodoodporne. Z uwagi na swoją charakterystykę PETG jest wykorzystywany do produkcji uchwytów, jak i wszystkich elementów narażonych na dużą eksploatację i na kontakt z takimi substancjami jak smar czy benzyna.
PLA – popularny filament, który jest w pełni biodegradowalny. Można go wykorzystywać do druku 3D prototypów, figurek, rekwizytów czy opakowań, również takich przeznaczonych do pakowania żywności. Tworzywo PLA wyróżnia się niskim poziomem higroskopijności (nie pochłania wilgoci) oraz odpornością na działanie promieni ultrafioletowych.
Wybór odpowiedniego filamentu, czyli tworzywa do drukarki 3D decyduje o jakości wytworzonych obiektów oraz o tym, ile będą ostatecznie kosztować usługi drukowania 3D. Warto dobrze sobie przemyśleć, czy dany materiał spełni ostatecznie oczekiwania zamawiającego pod względem jakości wydruku i wytrzymałości produktu, jaki powstanie przy drukowaniu 3D.