Podobnie jak adwokata tytułuje się go mecenasem, a ów tytuł grzecznościowy jest przejawem szacunku i zaufania do reprezentowanej profesji. Radca prawny, bo o nim mowa, musi przejść trwający pięć lat program studiów magisterskich na wydziale prawa, ale to jeszcze nie czyni go radcą. Kim zatem jest radca prawny i jakie oferuje usługi?
Radca prawny a adwokat i prawnik
W mowie potocznej zdarza się usłyszeć, jak pojęcia określające powyższe zawody używane są zamienne. Czasem skutkować będzie to popełnieniem błędu, ale nieraz pomyłki takie skróty myślowe stanowić nie będą. Dlaczego? Określenie radcy czy adwokata prawnikiem będzie jak najbardziej prawidłowe, ponieważ ukończyli oni stosowne studia, a zdobyte wykształcenie już pozwala im taki przydomek nadawać.
W drugą stronę ryzyko popełnienia błędu jest znacznie większe. Osoby z tytułem magistra prawa, lecz bez aplikacji nazwać radcą lub adwokatem nie można, ponieważ konkretny zawód otrzymuje się dopiero po odbyciu trwających określoną liczbę lat praktyk i złożeniu egzaminu końcowego. Aplikacja zarówno dla adwokata, jak i radcy trwa trzy lata. Radca prawny w Zabrzu będzie miał zatem większe kompetencje niż jakikolwiek prawnik bez aplikacji.
Czym zajmuje się radca prawny?
Już sama nazwa zawodu wiele mówi o posiadanych kwalifikacjach. Udziela bowiem porad, opinii, ale też ma uprawnienia, by organizację reprezentować przed sądami. Zapewnia pomoc prawną, konsultacje, współpracuje z podmiotami administracji publicznej, przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi. Jego pomoc przyda się, kiedy trzeba będzie przygotować pozew o rozwód w Rudzie Śląskiej albo biznes potrzebować będzie zapewnienia usług obsługi prawnej.
Co istotne, należy pamiętać, że pracę w charakterze radcy prawnego umożliwia wpis na listę okręgowej izby radców prawnych. Długoletnia edukacja, konieczność poddawania się egzaminom i wpis na listę konkretnej instytucji powodują, że zawód radcy jest zawodem wysokiego zaufania, a pomoc specjalisty zwiększa poczucie bezpieczeństwa w zakresie zawieranych umów.