Płaski brzuch – marzenie niemal każdego z nas. Jednak „sześciopak” na brzuchu nie bierze się znikąd. Idealna sylwetka to wypadkowa wielu wysiłków, wyrzeczeń i determinacji, na co nie stać każdego. Silna wola, a raczej jej brak, to często główna przyczyna braku postępów w wyglądzie nie tylko okolic brzucha, ale również innych partii ciała, gdzie nagromadzenie tkanki tłuszczowej jest najbardziej widoczne. Bez pracy nie ma kołaczy, dlatego jeśli marzycie o płaskim brzuchu i wymodelowanej sylwetce, pracę nad sobą warto rozpocząć już dziś. Co zatem zrobić, aby przygotować swój brzuch na okres bikini?
Płaski brzuch – dieta wspomagająca ćwiczenia
Wiele osób, których marzeniem jest brzuch jak z okładki magazynów fitness popełnia jeden, podstawowy błąd. Owszem, ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu zamierzonego celu, jednak bez poparcia ich odpowiednią dietą, ich efektywność może być wysoce niezadowalająca. Bynajmniej nie chodzi tutaj o poszczenie czy radykalne głodówki – nasze ciało potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, aby mieć skąd czerpać energię na wykonanie wymagających ćwiczeń. Warto postawić na zbilansowane posiłki jedzone w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo warto wyeliminować ze swojego jadłospisu fast-foody czy słodycze, zastępując je zdrowymi odpowiednikami. Wykonując trening, czy to cardio, czy to siłowy, nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. 1,5 -2l wody dziennie to absolutne minimum.
Płaski brzuch – nie tylko ćwiczenia na mięśnie brzucha
Osoby, które są kompletnie „zielone” w kwestii spalania tkanki tłuszczowej czy modelowania sylwetki nierzadko zaczynają od wykonywania popularnych „brzuszków”. Wbrew pozorom jest to prosta droga nie do płaskiego brzucha, a jedynie do bolesnych kontuzji. Dla początkujących jednym z bardziej efektywnym sposobów na zgubienie tkani tłuszczowej z okolic brzucha będzie trening aerobowy, czyli tzw. cardio. Jazda na rowerze, jogging lub fitness – każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, żeby trening aerobowy trwał co najmniej 30 min – dopiero po tym czasie nasz organizm zaczyna spalać nadmiar tłuszczu.
Dla bardziej zaawansowanych dobrym wyborem może okazać się trening interwałowy – trening polegający na zmiennej intensywności ćwiczeń. Wymagające ćwiczenia przeplatają się z fazami odpoczynku, co ma istotny wpływ na mechanizmy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie. Co więcej, jeszcze długo po wykonaniu treningu interwałowego nasze ciało spala kalorie.
Płaski brzuch – jakie ćwiczenia wykonywać?
Oczywiście każdy dobrze zna „brzuszki”, które korzystnie wpływają na mięśnie brzucha. Do wykonania ćwiczenia nie potrzeba żadnego, specjalnego sprzętu, choć dla zwiększenia intensywności można dodać małe obciążenia. Na wzmocnienie mięśni brzucha świetnie działa również „deska”, tak znienawidzona szczególnie przez początkujących. Wykonując planki (deski) stymulujemy głębokie partie mięśniowe brzucha, dzięki czemu ryzyko kontuzji podczas treningu jest znacznie mniejsze. Dla bardziej zaawansowanych polecane są tzw. allahy, czyli ćwiczenia z obciążeniem, które przypominają ukłony, stąd też ich nazwa. Trzeba jednak uważać, ponieważ ten rodzaj ćwiczeń obciąża szczególnie dolny odcinek kręgosłupa.
Niezależnie od wybranego zestawu ćwiczeń na płaski brzuch, niezwykle istotną kwestią jest poprawność wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Nieodpowiednia technika może spowodować bolesne kontuzje wykluczające nas z treningu nawet na kilka tygodni.