Płaszcz zasługuje na uwagę choćby z tego względu, że sam w sobie jest najbardziej eleganckim wyborem, jaki możemy podjąć, kompletując garderobę na chłodniejsze dni. W przeciwieństwie do innych form odzieży na nieprzyjemną pogodę, płaszcze podkreślają i wysmuklają sylwetkę, a jednocześnie ogrzewają ciało, pozwalając tym samym utrzymać elegancko i schludnie prezentującą się posturę. Ponadto są dla każdego. Ten element odzieży z powodzeniem może nosić tak młody mężczyzna (w płaszcz warto zainwestować już w liceum), jak i ktoś, kto na co dzień wykorzystuje już w pracy zdobytą wiedzę i doświadczenie. Elegancja nigdy przecież nie wychodzi z mody, a odpowiednią jej dozę warto zachować, niezależnie od okoliczności.
Czym kierować się przy zakupie płaszcza do męskiej garderoby?
Płaszcze męskie przez jakiś czas pozostawały zapomnianym elementem męskiej garderoby, ustępując miejsca w szafach kurtkom różnego rodzaju, od puchowych po bomberki. W związku z tym panowie mogą mieć wciąż problem z dopasowaniem płaszcza do sylwetki, co jest pozostałością i wynikiem tego, że płaszcze w dużej mierze zostały z typowej męskiej garderoby wyparte, przez inne elementy odzieży. Paradoksalnie, choć korzyści wizualne z noszenia płaszcza są znaczące, to sam sposób wybierania odpowiedniego ubrania nie różni się aż tak od wyszukiwania odpowiedniej zimowej kurtki (czy innego tego typu odzienia, które aż tak nie podkreśla sylwetki). Wybierając płaszcz warto jednak przyjrzeć się pewnym kwestiom podwójnie, bo istnieje duża szanse, że niedobranie odzieży, które nie byłoby tak widoczne w przypadku sportowej kurtki, przy wybieraniu płaszcza będzie rzucać się w oczy.
W pierwszej kolejności skupiamy się na tym, by płaszcz pasował do sylwetki. Patrzymy na dopasowanie płaszcza do obwodu klatki piersiowej, szerokości ramion, szerokości w pasie. Płaszcz musi układać się na sylwetce równomiernie, nie może marszczyć się czy zwijać. Dopasowujemy dany model płaszcza także do wzrostu (problem mogą stanowić zwłaszcza płasze bardzo długie, sięgające ziemi, bo optycznie skracają sylwetkę). Jest to kwestia o tyle trudna, że wyzywaniem może być wyczucie odpowiedniej ilości „luzu”, który powinien znajdować się pomiędzy ubraniem a ciałem. Pamiętajmy, że zazwyczaj nie jest polecane wybieranie płaszcza całkowicie przylegającego do ciała, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod płaszcz założymy jeszcze marynarkę bądź sweter. W przypadku płaszcza należy także poświecić uwagę zapięciu, większą, niż poświęcilibyśmy w przypadku zakupu np. puchowej kurtki. Pamiętajmy, że płaszcze jednorzędowe wysmuklają sylwetkę, dwurzędowe przeciwnie. Sieciówki, jak i droższe sklepy najczęściej oferują płaszcz męski w obu tych wariantach. Ostatecznie zwróćmy jeszcze uwagę na długość rękawów – warto, by były dobrane tak, by odrobinę odsłaniały założone pod płaszcz ubranie – stylowo wygląda to zwłaszcza w przypadku koszul.
Płaszcz w męskiej garderobie – jakich modeli szukać?
Decydując się na płaszcz, poza kwestiami dopasowania do sylwetki, warto zwrócić uwagę na styl ubrania. Mimo, że płaszcze zazwyczaj wnoszą do outfitu powiew elegancji i świeżości godnych bogatych, kulturalnych wnętrz, elegancja ta jest stopniowalna. Istnieją płaszcze przeznaczone na formalne okazje, i te casualowe, które z powodzeniem założymy na co dzień. Weźmy pod uwagę to, że z reguły płaszcze typowo formalne dodają lat, co może być tak zaletą, jak i wadą, w zależności jak tą kwestię wykorzystamy w stylizacji. Większość płaszczy nada się do formalnych stylizacji. Wyjątek stanowi to burdysówka – płaszcz, który zapinany jest na specjalne kołki, z dodatkowym kapturem, przez co garnitur nie będzie odpowiednim elementem takiej stylizacji. Jeżeli jednak celujemy w płaszcz możliwie uniwersalny, wybierać możemy pośród kilku innych typów odzieży, takich jak dyplomatka, bosmanka czy trencz. Warto przed zakupami przyjrzeć się zdjęciom oferowanych na rynku typów płaszczy, by nie być w sklepie zaskoczonym szerokim asortymentem. Dokonując zakupów weźmy także pod uwagę kolor – klasyką są odcienie czerni, szarości oraz brązów. Kulturowo utarło się, że są to także kolory, które podkreślają męskość. W większości sklepów znajdziemy jednak płaszcze w całej palecie kolorów, które zrywają z tego rodzaju utartymi schematami myślenia i proponują dla panów płaszcze różowe, czy żółte, od kolorów przygaszonych, po intensywne. Wiedzmy jednak, że i szaleństwo w kolorze może pozbawić płaszcz uniwersalności i sprawić, że niestety nie będzie nadawał się na wszystkie okazje. Niemniej, taki ekscentryczny dodatek może wciąż stanowić urzekający element stylizacji.
Płaszcze więc z zasady zaspokoją oczekiwania panów szukających w ubiorze elegancji, ale także trafią do gustu modowym odkrywcom i poszukiwaczom nowości – wystarczy tylko wybrać się do sklepów i eksperymentować z tym klasycznym elementem męskiej garderoby, któremu można także nadać niecodzienny, nowoczesny czy ekscentryczny „twist”.