Rekuperacja to rozwiązanie umożliwiające energooszczędną wentylację w budynku. Jej instalacja ma wiele korzyści. Dowiedz się, co zyskasz, instalując rekuperację w swoim domu i jak przygotować się do montażu.
Jak przebiega montaż systemu rekuperacji i dlaczego warto w niego zainwestować?
System rekuperacji to coraz chętniej wykorzystywana metoda wentylacji. Umożliwia regularną wymianę powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu jego temperatury. Ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia spotyka się z zimnym powietrzem z zewnątrz. Praca rekuperatora polega na wymianie energii i skierowaniu powietrza we właściwym kierunku za pomocą wentylatorów. Dodatkowo powietrze jest oczyszczane z kurzu, alergenów i drobnoustrojów. Nowoczesne urządzenia wykorzystujące system rekuperacji, pozwalają na redukcję kosztów ogrzewania. Tym samym są ekologiczne, ponieważ ograniczają zużycie paliwa opałowego oraz emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.
Aby instalacja była prawidłowo zamontowana, należy w pierwszej kolejności zaprojektować rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych. Następnie wykonać punkty odpowiadające za wywiew i nawiew powietrza. Ostatni krok to instalacja rekuperatora i jego prawidłowa konfiguracja. Montaż rekuperacji w Piasecznie wykonuje się w nowopowstałych inwestycjach. W przypadku już istniejących, w których istnieje system wentylacji grawitacyjnej, jest to również możliwe, jednak wymaga większego zaangażowania.
Jak dbać o system rekuperacji?
Aby rekuperacja działała prawidłowo i służyła przez wiele lat, konieczne jest regularne wykonywanie prac konserwacyjnych. Firmy oferujące serwis rekuperacji w Piasecznie czy innych miejscowościach przeprowadzą dokładne sprawdzenie wszystkich elementów – przewodów wentylacyjnych, jak i samego rekuperatora. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości problem zostanie od razu usunięty. Prawidłowa praca systemu rekuperacji powietrza zapewni dobrą jakość powietrza oraz korzystny mikroklimat w pomieszczeniach.