Obecność instalacji elektrycznej w budynku oznacza, iż trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć stosują w tym celu przeznaczone do tego systemy oraz różnego rodzaju urządzenia. Jednym z takich urządzeń są transformatory specjalne. Gdzie się je stosuje i czym dokładnie są transformatory separacyjne?
Czym są transformatory separacyjne i jakie są ich rodzaje?
Mówiąc w dużym skrócie transformatory separacyjne to specjalne urządzenia należące do grupy urządzeń, które są przeznaczone do ochrony przeciwpożarowej w miejscach, gdzie ryzyko porażenia prądem elektrycznym jest podwyższone, podobnie jak powstanie pożaru, który w wypadku miejsc ze sporymi instalacjami elektrycznymi jest bardzo niebezpieczny.
Transformatory dzielimy na jednofazowe oraz wielofazowe, czy też transformatory wielonapięciowe. Najczęściej spotykane w różnych miejscach w sieci są transformatory separacyjne jednofazowe otwarte, które przyjmują tylko jedną fazę prądu. Transformatory na przykład trójfazowe z kolei obsługują nawet do trzech różnych poziomów napięcia obecnego w sieciach przesyłowych podłączonych do transformatora.
Gdzie stosuje się transformatory separacyjne?
Transformatory separacyjne są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest separacja napięciowa. W nich napięcie wyjściowe najczęściej równa się wejściowemu, a aby skutecznie działać są wyposażone w specjalną izolację galwaniczną, która znajduje się pomiędzy pierwotnym i wtórnym. Są one przeznaczone do miejsc o szczególnym zagrożeniu pożarowym.
Przykładami miejsc, w których stosowane są transformatory separacyjne ze względów bezpieczeństwa są na przykład wnętrze metalowych zbiorników, silosów oraz kotłów. Mowa tu także o pomieszczeniach, w którym poziom wilgotności jest wyższy niż zazwyczaj. Transformatory separacyjne są również używane tam, gdzie przeprowadza się prace remontowe instalacyjne. W zależności od wymogów stosuje się transformatory z obudową lub bez niej. Obecnosć obudowy pozwala na zabezpieczenie transformatora przed czynnikami zewnętrznymi oraz dotykiem.