Finansowanie faktur to rozwiązanie, z którego z każdym rokiem korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega? Z czego wynika jego popularność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur to usługa dedykowana dla przedsiębiorców, którzy wystawiają swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Dzięki skorzystaniu z niej nie muszą bowiem czekać na spłatę należności, ponieważ otrzymują gotówkę od firmy faktoringowej, która wykupuje wystawione przez nich faktury. W efekcie kontrahent spłaca należność właśnie firmie faktoringowej, która zarabia na prowizji pobieranej od wartości danej faktury. Jak wygląda to w praktyce? Otóż, załóżmy, że przedsiębiorca X wystawił przedsiębiorcy Y fakturę opiewającą na kwotę 5 tys. złotych z 60-dniowym terminem płatności. W efekcie na środki musiałby czekać nawet 2 miesiące, jednak dzięki skorzystaniu z finansowania faktur może otrzymać je nawet w 2 godziny, uzyskując tym samym 4 800 złotych. Prowizja, która na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka pozwala jednak przeprowadzić kolejną inwestycję, czy pokryć bieżące wydatki, co sprawia, że pieniądze te znów pracują dla przedsiębiorcy.
Zalety finansowania faktur
Z czego wynika rosnąca popularność finansowania faktur? Oczywiście z zalet tej usług, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
- możliwość szybkiego odzyskania należności, a co za tym idzie przeznaczenia środków na dowolny cel;
- minimum formalności, ponieważ usługa jest dostępna całkowicie online, a przedsiębiorca może finansować faktury w ramach przyznanego wcześniej limitu;
- dostępność, co wynika z faktu, że finansowanie faktur to usługa dla firm działających w różnych branżach.
Kiedy warto skorzystać z finansowania faktur?
Rosnąca popularność usługi finansowania faktur wynika nie tylko z jej zalet, ale również z faktu, że jest to rozwiązanie sprawdzające się w wielu sytuacjach. Warto bowiem podkreślić, że mogą z niego korzystać zarówno przedsiębiorcy wystawiający faktury z naprawdę długim terminem płatności, jak i Ci, którzy umawiają się na płatność w ciągu kilku dni. Regulamin usługi określa bowiem, że faktura zgłaszana do finansowania musi być co najmniej 7 dni przed upływem terminu płatności. Istotne jest jednak to, że sfinansować można ją zarówno w dniu wystawienia, jak i w późniejszym terminie, co może być wynikiem pojawienia się niespodziewanych wydatków. W efekcie usługa pozwala przedsiębiorcom uzyskać przewagę konkurencyjną oferując swoim kontrahentom odroczony termin płatności. Stanowi także zabezpieczenie płynności finansowej, ponieważ gotówkę można uzyskać praktycznie od ręki.
Podsumowując należy stwierdzić, że finansowanie faktur jest usługą, której popularność wynika przede wszystkim z korzyści uzyskiwanych przez przedsiębiorców. Stanowi również zachętę do oferowania odroczonych terminów płatności, a co za tym idzie nawiązywania długotrwałych relacji w biznesie, co jest korzystne dla obu stron.