Budowa domu dla wielu z nas to inwestycja życia, a często i spełnienie marzeń. Stan deweloperski to termin, z którym spotkała się każda osoba poszukująca domu, bądź mieszkania. Mimo popularności, określenie to nie jest doprecyzowane, a więc niektórzy mogą mieć problem z jego zrozumieniem. Co zatem rozumiemy przez stan deweloperski? Podpowiadamy.
Czym jest stan deweloperski domu?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma jednej definicji, która precyzowałaby znaczenie tego terminu. Jeśli interesuje nas dom w stanie deweloperskim w Gdańsku, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że w skrócie oznacza to pewien standard wykończenia nieruchomości. Możemy więc powiedzieć, że wszystko zależy od praktyk, spisanej umowy oraz standardów stosowanych przez firmy deweloperskie.
Niektóre oferty zakładają, że nabywca po zakończeniu prac otrzyma dom w stanie deweloperskim podwyższonym. Nie oznacza to nic innego jak, np. ściany wewnętrzne pokryte gładzią i pomalowane na białe. Możemy spotkać się również z tym, że część firm uznaje stan deweloperski podwyższony za dodanie drzwi antywłamaniowych.
Prace, a stan deweloperski domu
Skoro wyjaśniliśmy sobie, na czym polega stan deweloperski domu, to warto również zdawać sobie sprawę z tego, jaki prace wchodzą w jego skład. Aby uniknąć nieporozumień, na samym początku warto sprawdzić umowę, którą podpisujemy, ponieważ każda firma może zakładać inne standardy. Przed podpisaniem dokumentów najlepiej jest ustalić wszystkie szczegóły dotyczące specyfiki oraz stopnia wykończenia. Ma to ogromne znaczenie, jeśli w obszarze naszych zainteresować jest budowa domów jednorodzinnych w Gdańsku.
Zazwyczaj w skład oferowanych prac wchodzi położenie tynków, przygotowanie ścian do malowania, wstawienie okien oraz montaż parapetów. Do deweloperskiego wykończenia domu zaliczyć możemy również ocieplenie elewacji, osadzenie rur spustowych oraz wykonanie ogrodzenia.