Category:

Dom i Ogród

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie, które powinno zostać szczegółowo zaplanowane – od zakupu działki budowlanej aż po prace wykończeniowe. Ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę planując budowę obiektu mieszkalnego jest moment rozpoczęcia pierwszych prac ziemnych i wylewanie fundamentów. Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu na wiosnę, kiedy to warunki atmosferyczne pozwalają w pełni wykorzystać potencjał związany ze słoneczną i ciepłą pogodą, jednak to nie jedyne powody, dla których warto poważnie rozważyć budowę domu wiosną.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Nieuchronnym momentem dorastania dzieci jest ich przejście z wieku dziecięcego do nastoletniego. Jest to umowny moment i bardzo trudno z góry określić, kiedy on nastąpi. Wszystko dlatego, że jest to uzależnione od charakteru naszego dziecka oraz tempa jego rozwoju emocjonalnego. Pokój dziewczęcy już przestaje być wymarzoną przestrzenią nastolatki, która dosadnie nam o tym zasygnalizuje. Po otrzymaniu takiej informacji od naszego dziecka, stajemy przed wyzwaniem jak przeprowadzić remont, aby efekty zaspokoiły oczekiwania dziecka.

Najlepszym sposobem na poznanie określonych oczekiwań córki niezmiennie od lat pozostaje szczera rozmowa z samą zainteresowaną. To w trakcie takiej rozmowie poznamy kierunek, w którym powinien zmierzać remont. Nasza córeczka przestaje już być małą dziewczynką i wkracza w nastoletni okres, w którym kształtować się będą jej nawyki i pasje, które wielokrotnie pozostaną do końca życia. Jak przeprowadzić skuteczny remont? W tym na pewno pomoże nam poradnik, który umieszczono na stronie internetowej https://www.meble.pl/poradnik/remont/.

Jaki wyremontować pokój nastolatki?

Cechą charakterystyczną aranżacji pokojów nastoletnich dzieci jest fakt, że każda przestrzeń wyraża osobowość dziecka. Nastolatka to już nie jest nieświadome dziecko, a pewna siebie osoba, która wie czego chce i czego potrzebuje. Po poznaniu jej preferencji można zabrać się za remont, choć szkic projektu warto poddać ostatecznej konsultacji z dzieckiem. Pozwoli to na zaoszczędzenie nerwów oraz pieniędzy, dzięki wyeliminowaniu poprawek lub ograniczeniu ich do niezbędnego minimum.

Remont nastoletniego pokoju nie różni się technicznie od remontu innych pomieszczeń. Tradycyjnie na początku warto zwrócić uwagę na ubytki w ścianach i dokładnie je uzupełnić oraz wyprofilować wszystkie powierzchnie. Następnym krokiem pozostaje pomalowanie ścian na wymarzony kolor nastolatki oraz uzupełnienie powierzchni o odpowiednie meble. Wybierzemy je w zgodzie z preferencjami córki oraz z myślą o rozwoju jej pasji. Przestrzeń nastolatki powinna pozwalać jej wyrazić siebie oraz powinna motywować ją do ciągłego rozwoju i odkrywania drogi, którą chce iść przez życie. Pamiętajmy o tym!

0 FacebookTwitterPinterestEmail

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną do domu. Oczywiście na taką pracę najlepszym miejscem jest własne mieszkanie. Jak zatem wygląda praca w domu? Jakich profesji ona dotyczy, a także dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie? Przekonaj się sam!

Praca w domu – jak stworzyć miejsce do pracy?

Wiele osób, które pracują w zdalnie często decyduje się na wykonywanie obowiązków w podróży, w kawiarniach, a także w innych miejscach z dostępem do Internetu. Domowe biuro to coraz częściej popularna forma pracy Korzystają z niego szczególnie zawodowi graficy, tłumacze, czy programiści, a także osoby, które prowadzą swój własny biznes.

Funkcje biura w domu najczęściej pełni oddzielny pokój, w którym znajduje się wygodne biurko, telewizor stacjonarny, a także nowoczesny i sprawny komputer z dostępem do Internetu. Jeżeli chcesz pracować w domu, pamiętaj by do stworzenia komfortu w pracy wybrać odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Nie można również zapomnieć o zamontowaniu dodatkowego ekranu, który pomaga przyśpieszyć pracę. niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to w jaki sposób zorganizujemy przestrzeń będzie miało ogromny wpływ na efektywność naszej pracy.

Praca w domu – kto może z niej skorzystać?

Na pracę w domu mogą zdecydować się osoby, które pracują w zawodach takich jak:

  • Grafik,
  • Fotograf,
  • Dziennikarz,
  • Tłumacz,
  • Pisarz,
  • Programista,
  • Nauczyciel i korepetytor,
  • Marketingowiec.

Paca w domu to również popularne rozwiązanie dla biznesmenów, a także osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Możliwości na pracę zdalną jest naprawdę wiele, więc i ty znajdziesz rozwiązanie, które najbardziej ci odpowiada i pomoże Ci dorobić nieco do domowego budżetu.

Praca w domu – kto się do niej nadaje?

Należy pamiętać, że praca w domu nie jest dla każdego. Jest to forma zarobku, która wymaga rezygnacji z etatu w pełnym wymiarze. To system pracy dla osób. które chcą pracować w domu lub dorabiać do comiesięcznej pensji. Trzeba jednak wiedzieć, że konieczne jest doskonale organizowanie czasu i samodyscyplina. Osoba, która pracuje w domu powinna z pewnością posiadać umiejętności rozdzielania życia prywatnego od zawodowego, a także w pełni organizować przestrzeń w której zajmuje się tylko pracą. Takie osoby samodzielnie muszą zarządzać swoim czasem, ale przede wszystkim ponoszą ogromną odpowiedzialność za wykonywane zlecenia. Tak naprawdę freelancer może zarabiać tyle ile chcę. Jest to zależne od ilości podejmowanych zleceń.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Chcesz, by w twojej szafie zawsze panował porządek? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź co musisz zrobić, by zadbać o to, by zawsze mieć poukładane ubrania i różnego rodzaju dodatki. Warto pamiętać, że utrzymanie porządku w szafie wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego tak jest? Powodów tego może być naprawdę wiele. Bardzo często jest to zbyt duża ilość ubrań i akcesoriów. Dodatkowo przyczyną nieporządku może być nieodpowiednie przechowanie przedmiotów w szafie, bądź też złe rozplanowanie miejsca w jej wnętrzu. Jak zatem uporać się z bałaganem w tym miejscu raz na zawsze? Oto kilka najlepszych metod.

Porządek w szafie – selekcja ubrań i akcesoriów

Zanim przejdziesz do robienia porządku w szafie dokładnie przejrzyj wszystkie ubrania i akcesoria, chcę mieć na sobie i mieć w garderobie. Zobacz, w których modelach w ogóle nie chodzisz, a także zdecyduj co dalej z nimi zrobić. Jeżeli ubrania są w dobrym stanie możesz je sprzedać, a resztę oddać potrzebującym. Te, które mają na sobie duże ślady użytkowania po prostu wyrzucić. W ten sposób w twojej szafie znajdą się jedynie te ubrania, w których naprawdę chodzisz.

Porządek w szafie – miejsce na dodatki

Porządek w szafie można otrzymać jedynie wtedy, kiedy zostanie zminimalizowana ilość rzeczy. Konieczne jest również znalezienie odpowiedniego miejsca na wszystkie akcesoria i ubrania sezonowe, czy różnego rodzaju elementy garderoby. Elementy takie, jak szalik i paski mogą wprowadzić wizualny nieład, a także sprawiają, że nasza szafa staje się zagracona. Doskonałym sposobem jest stworzenie pudełka, które będzie mieściło w sobie wszystkie te akcesoria. Dzięki temu dodatki nie będą się gubić, a ich znalezienie będzie znacznie łatwiejsze.

Porządek w szafie – ubrania sezonowe

To właśnie brak rozdzielenia ubrań, które aktualnie nosisz od tych, które są przeznaczone do innego sezonu bardzo często powoduje bałagan w szafie. Jeżeli na samym wierzchu trzymasz letnie sukienki, a jest zima to z pewnością czekają na Ciebie porządki. W tym przypadku tak samo jak w dodatkach, należy zorganizować osobną półkę lub kupić specjalne pudełka na wszystkie ubrania, które nosisz w innych sezonach. Przecież nie musisz trzymać wszystkich ubrań na wierzchu skoro wiele z nich założysz dopiero za kilka miesięcy.

Porządki w szafie – pudełka na buty

Tak samo jak z ubraniami sezonowymi i akcesoriami staraj się segregować buty, które nosisz aktualnie z tymi, które zakładasz w innych porach roku lub na specjalne okazje. Przed schowaniem butów do szafy dokładnie je wypoleruj i wyczyść, a następnie umieść w odpowiednim dla nich miejscu. Najlepiej sprawdzają się przezroczyste pudełka na buty, dzięki czemu znajdziesz wybrane dla siebie modele w kilka sekund.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Łazienka to z pewnością miejsce, w którym każdy z nas spędza bardzo dużo czasu. Dlaczego tak jest? Codziennie rano przygotowujemy się w niej do kolejnego dnia praca, szkoły lub do innych obowiązków. To właśnie w łazience kobiety układają włosy, robią makijaż każdy z domowników dba o swoją higienę, a wieczorem możemy się w niej odprężyć. Nie można również zapomnieć, że w ciągu dnia nieraz załatwiła w niej swoje sprawy fizjologiczne, a pod koniec dnia możemy się w niej umyć. Jak przygotować się do snu i regeneracji?

Jest to więc miejsce w którym spędzamy mnóstwo czasu, warto więc zadbać o to, by było ono urządzone, tak byśmy czuli się w nim komfortowo i wygodnie.

Jak zatem wybrać płytki i mozaiki łazienkowe?

Niestety okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Warto pamiętać że w łazience stale panują trudne warunki. Tak więc wszystkie materiały, które do niej wybierzemy powinny być przygotowane na dużą ilość wilgoci, a także często zmieniające się temperatury. Płytki łazienkowe będą miały stały kontakt z wodą, co również trzeba wziąć pod uwagę. Należy więc wybrać model, który jest wytrzymały, niezawodny jest w stanie zapewnić wszystkim domownikom bezpieczeństwo.

Płytki łazienkowe – postaw na bezpieczeństwo

Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale płytki łazienkowe, a także mozaika mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa każdego domownika. Na ich powierzchni położony jest lakier, a znaczenia ma także ich kształt i wykończenie, które niezwykle wpływają na to jak bardzo śliska jest podłoga, tak więc stanowią one element wykończenia, który powinien zapobiegać ewentualnym poślizgnięciom. Trzeba również pamiętać, że w łazience panują trudne warunki, która niestety mogą negatywnie odbić się na każdym domowników. Warto więc zrobić wszystko, by mieć pewność, że stworzyło się warunki idealne do codziennego funkcjonowania.

Płytki łazienkowe i mozaika – wykończenie pomieszczenia

Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy marzy o klasycznej i eleganckiej łazience, w którym wszystkie dodatki i kolor doskonale do siebie pasują. Jeżeli chcesz wybrać do swojej łazienki coś co jest bardziej stonowane i pasuje do kanonu nowoczesności z pewnością jesteś w stanie wybrać coś co zaskoczy cię praktycznością i stylowym wyglądem. Najlepiej wybierać płytki i mozaiki łazienkowe które pochodzą od wysoko cenionych producentów i dystrybutorów. Mają oni wiele modeli w swoim asortymencie, dlatego raczej nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem ciekawych propozycji specjalnie dla siebie. Podczas wyboru pamiętaj, że łazienka jest miejscem które powinno być doskonale dopasowane do twojego indywidualnego stylu, a także do wszystkich potrzeb.

Płytki łazienkowe – jak wybrać najlepsze inspiracje?

Nie każdy z nas jest projektantem wnętrz, więc nie wszyscy jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze, które będzie zachwycać i zgadzać się z obecnymi trendami. Warto więc poszukać inspiracji z popularnych katalogach, a także na portalach, które specjalizują się w tematach wystroju wnętrz. Płytki łazienkowe i mozaika są podstawowym elementem wyposażenia łazienki, dlatego na ich temat można znaleźć wiele ciekawych artykułów, a także z sesji zdjęciowych, które staną się inspiracją. Wiele z nich przedstawia najpopularniejsze lub najciekawsze połączenia płytek.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na bezpieczne sprzątanie, które nie ma żadnego wpływu na środowisko. Najlepsze są środki czystości, które można zrobić samodzielnie w domu. Do ich stworzenia najczęściej wykorzystuje się między innymi ocet. Razem z nim przekonasz się, jak ekologicznie i skutecznie sprzątać.

Ocet – jak sprzątać ekologicznie?

Ocet jest tanią, a także ekologiczną substancją, która z powodzeniem może być wykorzystywana do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Wystarczy zagotować szklankę octu, wymieszać ją z wodą, a dzięki temu w szybki sposób stworzysz mieszankę, która ma właściwości okamieniające i odkażające, a także usuwającą spaleniznę. Ocet jest również substancją, którą można wykorzystać w walce z pleśnią.

Ocet do odkamieniania

Środek czyszczący stworzony z octu i wody staje się świetnym preparatem do usuwania kamienia na przykład z brodzika prysznicowego, czy wanny. Jest to również mieszanka, którą można czyścić armaturę łazienkową, na przykład płytki lub mozaikę. Do czyszczenia łazienkowych kafelków z powodzeniem można wykorzystać domowej roboty środek stworzony z octu i sody. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody z dwoma łyżeczkami octu. Jeżeli chcesz wyczyścić chromowaną baterię możesz nasączyć gąbkę octem i owinąć nią kran.

Ocet do konserwacji drewna

Jeżeli w szybki sposób chcesz tworzyć tani środek do konserwacji drewnianych mebli, możesz skorzystać z octu, który należy wymieszać z oliwą i wypolerować tą mieszanką powierzchnie drewniane. Jednak należy pamiętać, że zalecane jest stosowanie takiego polerowania tylko raz w roku by nie doprowadzić do przetłuszczenia mebli.

Ocet do odkażania powierzchni kuchennych

Ocet doskonale nadaje się do czyszczenia, a także dezynfekcji kuchennych blatów, czy desek do krojenia. Można go wymieszać z wodą i sokiem z cytryną, by wzmocnić jego odkażające właściwości.

Ocet na usuwanie pleśni

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ocet może zastąpić wiele syntetycznych środków czystości, które pomagają usuwać nieprzyjemne zapachy. Nie można również zapomnieć, że jest to środek, który skutecznie usuwa plamy z pleśni. Tak więc jego niezwykłe właściwości można wykorzystać podczas mycia lodówki, a także pozbywania się pleśni ze ścian i innych powierzchni użytku domowego.

Ocet do usuwania spalenizny z garnków

Jeżeli nie wiesz jak usunąć spaleniznę z garnków albo rusztu do pieczenia nie musisz sięgać po drogie i chemiczne środki czystości, które dostępne są w sklepach. Znacznie lepiej sprawdzi się za to gotowanie octu rozcieńczenie z wodą. Przygotowanie takich mieszanek zajmuje kilka minut.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Jeżeli jesteś właścicielem kuchni, która stworzona jest na systemie zabudowanych mebli stworzonych na wymiar, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Takie kuchnie są z pewnością ergonomiczne, estetyczne i funkcjonalne. Często szafka do zabudowy z wyciągiem lub pochłaniaczem jest częścią tego systemu kuchennego. Jest to sposób, który umożliwia wizualne zintegrowanie okapu z pozostałą częścią kuchni. Przekonaj się na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu okapu do zabudowy w szafce kuchennej.

Szafka do zabudowy okapu- jak wybrać najlepszą?

Decydując się na zabudowę mebli możesz mieć pewność, że jest to sposób, który pozwala nam na maksymalizację przestrzeni do przechowywania. Takie meble wprowadzają również układ optyczny, dzięki temu że szafki są ujednolicone systematycznie dając poczucie przemyślanego porządku, a także wspólności estetycznej, co wygląda elegancko. Kuchnię która jest urządzona w właśnie taki sposób ma sprzęty AGD, które również znajdują się w zabudowie. Warto wybrać szafkę do zabudowy okapu, która pozwala na zamontowanie w niej okapu do zabudowy czyli podwieszanego wyciągu. Jest to urządzenie które, ma zmniejszone w stosunku do standardowych okapów gabaryty, jednak potrafi ono skutecznie usunąć opary z gotowania tak samo jak inne modele.

Okap do zabudowy – pochłaniacz

Jest to okap, który zasysa nieprzyjemne zapachy z parą wodną, wilgocią które powstają podczas gotowania posiłków na płycie grzewczej. Pochłaniacze eliminują niepożądane zapachy, a to zadanie odbywa się za pomocą oczyszczania powietrza za pomocą filtra węglowego. W ten sposób oczyszczane powietrze wraca do pomieszczenia trafiając do obiegu zamkniętego.

Okap do zabudowy – wyciąg

Kolejnym dobrym rozwiązaniem, jest zastosowanie wyciągu czyli okapu, który jest dołączony do osobnego od kanału wywiewnego. Jest on odprowadzany na zewnątrz budynku. Jednak zastosowanie tego rodzaju urządzenia wymaga dostępu do drożnego kanału wentylacyjnego. Okap do zabudowy powinien być dostosowany do wymiarów występujących szafek. Najbardziej popularne szafki cieszące się popularnością mają 60 cm szerokości.

Szafka do zabudowy okapu dobrze zaplanowana kuchnia

Systemy do zabudowy mebli doskonale podnoszą funkcjonalność, a także wszystkie walory użytkowe kuchni. Jeżeli są one dobrze zaprojektowane zwiększają przestrzeń do przechowywania akcesoriów kuchennych, a także różnorodnych produktów spożywczych. Dają one również przestrzeń roboczą, która dostępna jest w formie blatów, a także umożliwiają zabudowę kuchenną AGD. Nie można również zapomnieć, że tak użytkowane urządzenia są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości zabudowany. Sprzęt AGD jest mniej podatny na zabrudzenia.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Tylko idealnie dopasowany brodzik zagwarantuje komfort podczas codziennej kąpieli. Kupując kabinę i brodzik warto więc zdecydować się na komplet od tego samego producenta. Będziemy mieć wtedy pewność, że produkty będą do siebie pasować i spełnią swoje role – estetyczną i funkcjonalną.  Ważna jest również jakość materiałów, z których są zrobione.

Aby w pełnić cieszyć się z użytkowania przestrzeni prysznicowej należy dobrać do kabiny odpowiedni brodzik. Producenci oferują szeroki wachlarz produktów, które różnią się designem i zastosowaniem.

Brodzik głęboki

O brodziku tego rodzaju mówi się, gdy jego głębokość mierzona od dna do górnej krawędzi wynosi ponad 15 cm. Model sprawdza się szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdyż może posłużyć za małą wannę. Wiele głębokich brodzików ma także narożne siedzisko, które docenią zarówno najmłodsi, jaki i dorośli, którzy lubią spędzać pod prysznicem więcej czasu.

Wariant płaski

Brodzik płaski sprawdzi się idealnie w minimalistycznych wnętrzach. Przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego designu. To również dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, gdyż niektóre modele takich brodzików  można zlicować z poziomem podłogi.  Nie wystają wtedy ponad powierzchnię posadzki i nie tworzą barier architektonicznych. Aby w pełni cieszyć się z urządzonej przestrzeni prysznicowej z użyciem tego rodzaju brodzika, należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe lub wykonane z konglomeratu marmurowego. Oba warianty charakteryzuje odporność na zawilgocenia i zagrzybienia. W sprzedaży dostępne są modele półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne lub pięciokątne. W przypadku niektórych brodzików z konglomeratu jest także możliwość zamówienia ich na wymiar.

– W ofercie Radaway znaleźć można modele wykonane z konglomeratu marmurowego, które występują w programie „Na miarę”. Brodziki Kyntos i Teos to najnowsze propozycje marki do wyboru w trzech kolorach – białym,  antracytowym oraz czarnym. Modele można dopasować do indywidualnych potrzeb i nietypowego wnętrza – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Wyróżnikiem modeli Kyntos i Teos jest możliwość docięcia do niestandardowych rozmiarów i kształtów. Konstrukcja brodzików zapewnia łatwy montaż bezpośrednio na posadzce lub wpuszczenie ich w podłogę. Strukturalna powierzchnia ma z kolei właściwości antypoślizgowe, co zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Brodzik podpłytkowy

Brodziki podpłytkowe są schowane w podłodze i obudowane płytkami, dzięki czemu stają się niewidoczne. To rozwiązanie jest bardzo efektowne, wygodne i pasuje do każdego stylu w jakim urządzona jest łazienka. Kabinę zamontowaną w ten sposób poleca się szczególnie osobom starszym lub niepełnosprawnym, gdyż brak wystającego progu umożliwia im sprawne wejście i wyjście spod prysznica. To jednak nie jedyna zaleta. Taki brodzik nie determinuje również wielkości kabiny, ani jej kształtu. Decydując się na taki model, koniecznie trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim montaż brodzików podpłytkowych należy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Zdarza się bowiem, że łazienka nie spełni pewnych wymagań technicznych związanych z montażem.

Który brodzik jest więc najlepszy? Może być nim każdy, jeśli dopasujemy go do własnych potrzeb i upodobań. Ważne jest jednak, by wybrać produkt dobrej jakości, który  posłuży nam przez długie lata.

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Dlaczego należy oszczędzać wodę? Redakcja Łazienki Plus postanowiła przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi. A jest, o co się martwić – według części naukowców już w 2050 roku może zabraknąć wody pitnej.

Ile wody zużywają Polacy?

W każdym polskim domu średnio zużywa się 36% wody do mycia się, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, 6% do sprzątania, tylko 3% do picia i gotowania i aż 30% wody do spłukiwania WC. Niestety, bardzo często domownicy mniej lub bardziej świadomie marnują wodę, zupełnie niepotrzebnie.

Jak zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia na lepsze?

Łazienka Plus przygotowała infografikę pokazującą, jak skutecznie oszczędzać wodę. Wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić naszą łazienkę w przyjazne dla środowiska miejsce, a tym samym oszczędniejsze. Czy zakręcanie wody przy myciu zębów to wszystko, co możemy zrobić?

0 FacebookTwitterPinterestEmail

Długie wieczory i jesienna słota to idealny czas na przemyślenia, jakie zmiany można wprowadzić w otoczeniu domu na wiosnę. Podpowiadamy, jak zaaranżować je w stylu nowoczesnym.

Nowoczesna architektura stawia na domy o prostych, kubistycznych kształtach z dużymi oknami, które pozwalają dobrze doświetlić wnętrze budynku. Oprócz szkła do wykończenia elewacji używa się betonu architektonicznego, kortenu, blachy oraz okładzin doskonale imitujących drewno. Do tak wyglądającego budynku należy dobrać odpowiednią aranżację otoczenia i ogrodu, aby razem tworzyły spójną kompozycję. Niezwykle ważnymi elementami tej układanki są taras, alejki i podjazd, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Najpopularniejszym materiałem do ich budowy są obecnie kostki i płyty betonowe. – Charakteryzują się one rozsądną ceną i trwałością, a zabiegi pielęgnacyjne, które musimy przy nich wykonać nie są tak pracochłonne, jak w przypadku innych materiałów budowlanych. Atutem jest również bogate wzornictwo, które pozwala nam stworzyć interesujące aranżacje wedle naszych potrzeb – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

Filozofia nowoczesnego ogrodu

W nowoczesnych domach bardzo dużą wagę przywiązuje się do salonu, który jest najważniejszym miejscem spotkań domowników i gości. Zwykle posiada on duże drzwi przesuwne prowadzące na taras, który stanowi jego naturalne przedłużenie. Nawierzchnia tarasu powinna być spójna stylistycznie z nowoczesnym wnętrzem i jednocześnie stanowić kontrast do intensywnie zielonej roślinności modernistycznego ogrodu. Założenia te spełniają kostki i płyty betonowe w odcieniach szarości. Perfekcyjnie w tej roli sprawdzą się płyty Polbruk Exa w kolorze taupe, czyli melanżu kolorów mokka, stalowego i białego. Swoim wzornictwem przypominają one plastry miodu. Kształt ten jest dość często spotykany w nowoczesnej architekturze – w wystroju wnętrz, a nawet w rozwiązaniach elewacyjnych. – Jeśli zależy nam na bardziej klasycznych formach, to dobrym pomysłem jest zbudowanie nawierzchni z płyt wielkoformatowych o szarej lub melanżowo-szarej barwie i geometrycznych kształtach – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. Takie cechy posiada płyta tarasowa Polbruk Lamell o wymiarach 60 na 40 cm. Występuje ona w czterech kolorach. Spośród nich najmodniejszy jest fokstrot, czyli melanż koloru mokka z kolorem ciemnobrązowym i białym. Jeśli zależy nam na jeszcze większym formacie, to ciekawą propozycją jest Polbruk Magna o wymiarach 50 na 75 cm lub 75 na 100 cm. W stylu nowoczesnym sprawdzi się wersja w kolorze nerino (biało-szaro-czarny). Aranżację naszego tarasu z nawierzchnią w odcieniach szarości należy uzupełnić o meble ogrodowe wykonane z technorattanu lub wikliny. „Wisienką na torcie” kompozycji będzie odpowiednio dobrana roślinność, np. rośliny zimozielone lub bukszpan. Powinniśmy umieścić je w donicach wykonanych z tworzywa, wikliny lub technorattanu w kolorze szarym lub białym. Wszystkie wyżej wymienione płyty z powodzeniem wykorzystamy także do budowy ogrodowych alejek, które będą stanowić przedłużenie kompozycyjne tarasu. Dodatkowo płytę Polbruk Magna, która posiada grubość 8 cm, zastosujemy również na podjazdach do garaży, gdzie przewidujemy ruch samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Nawierzchnie wykonane w odcieniach szarości to jednak nie jedyne rozwiązanie w ogrodach w otoczeniu nowoczesnych budynków.

Korten kontrastem do betonu

Przy domach z elewacją z betonu architektonicznego można na zasadzie kontrastu wykonać nawierzchnię w kolorze stali kortenowskiej. Idealnie do tego celu nadaje się kostka Polbruk Oland w kolorze korten (grafitowo-brązowo-pomarańczowy), która jest kwintesencją nowoczesności w designie. Barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać industrialny efekt. Oland występuje w trzech wymiarach 14 na 28 cm, 14 na 42 cm oraz 14 na 56 cm, co pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu wzoru nawierzchni i sposobu jej ułożenia. Alternatywą jest wykonanie nawierzchni z kostki Polbruk Urbanika 60 posiadającej nieco większy rozmiar, czyli 20 na 60 cm. Płyta Urbanika 60 ze względu na swoją grubość 8 cm nadaje się do układania zarówno nawierzchni na tarasie oraz deptakach, jak i podjazdach do garaży. Jak pokazują powyżej przedstawione pomysły, dostępne na rynku wzory i kolory nawierzchni pozwalają stworzyć wiele ciekawych aranżacji przestrzeni przy nowoczesnych domach. Liczą się jednak również inne detale, którymi możemy wzbogacić naszą kompozycję.

Kropka nad „i”

Bardzo ważną rolę w każdej kompozycji odgrywają te najmniejsze elementy, które nie tylko nadają jej  walorów funkcjonalnych, ale też uzupełniają ją pod kątem estetycznym. W przypadku nawierzchni z kostek lub płyt są nimi obrzeża. Stabilizują one ułożone z betonowych elementów tarasy, ścieżki czy podjazdy, jednocześnie wyznaczając granicę pomiędzy zielenią a ciągami pieszymi. W stylu nowoczesnym sprawdzą się te o prostej formie i spójnej kolorystyce. – Do tarasów, podjazdów czy ścieżek wykonanych z wielkoformatowych płyt idealnie pasuje obrzeże Lingo, które posiada minimalistyczną formę oraz kolorystykę w odcieniach szarości  – podkreśla Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. – Równie uniwersalnym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Jego atut to kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu pod daszkiem można umieścić pasek LED. Dodatkowe oświetlenie doda naszemu ogrodowi trochę magii i poprawi widoczność ścieżek nocą – dodaje.

Ramą zamykającą projekt otoczenia każdego domu jest ogrodzenie. Gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności, powinniśmy zainwestować w ogrodzenie pełne, którego ozdobą mogą stać się rośliny pnące, takie jak winobluszcz, bluszcz czy jaśminowiec. Natomiast jeśli stawiamy na transparentność i otwartość, to warto wznieść słupki, pomiędzy które możemy wstawić przęsła z metalu lub drewna. Odpowiedzią na te dwa całkowicie odmienne podejścia jest nowość w tegorocznej ofercie Polbruk, czyli ogrodzenie Neo. Wznosi się je z wielkoformatowych betonowych pustaków o wymiarze 20×60 cm i wysokości 5 lub 10 cm. Neo ze względu na swój geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę oraz szarą kolorystykę (stalowy i grafitowy) niezwykle atrakcyjnie prezentuje się w aranżacjach w stylu nowoczesnym.

Przedstawione powyżej pomysły nie są kompendium wiedzy i wszystkich możliwych rozwiązań. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją przy projektowaniu przestrzeni wokół domów i zostaną zrealizowane na wiosnę.

0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts