Pod pojęciem psychozy znajduje się rodzaj zaburzenia psychicznego, które może powodować poważne konsekwencje. Czym dokładnie jest psychoza? Jak można ją rozpoznać?
Czym jest psychoza?
Psychoza to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się utratą kontaktu z rzeczywistością, co powoduje znaczne zakłócenia w myśleniu, emocjach, postrzeganiu i zachowaniu. Często wiąże się z poważnymi chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia lub choroba afektywna dwubiegunowa.
Co prowadzić może do psychozy?
Dokładne przyczyny psychozy nie są w pełni poznane, ale uważa się, że do jej rozwoju przyczynia się połączenie zróżnicowanych czynników, między innymi są to:
- niektóre czynniki genetyczne i rodzinna historia psychozy lub choroby psychicznej
- brak równowagi w neuroprzekaźnikach, takich jak dopamina, w mózgu może odgrywać pewną rolę
- zmiany i nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu
- traumatyczne doświadczenia, znaczny stres, nadużywanie substancji uzależniających, w tym narkotyków, oraz narażenie na niektóre infekcje lub toksyny
Jakie objawy wywołuje psychoza?
Objawy psychozy mogą różnić się stopniem nasilenia i czasem trwania. Zaliczane są do nich głównie:
Urojenia
Fałszywe przekonania, które nie są oparte na rzeczywistości. Urojenia mogą być paranoiczne, co odnosi się do przekonania, że inni spiskują przeciwko tobie, a także mogą mieć formę przekonania o specjalnych zdolnościach.
Halucynacje
Doznania zmysłowe, które nie są oparte na bodźcach zewnętrznych. Najczęstszym rodzajem halucynacji jest słyszenie głosów, ale halucynacje mogą również obejmować widzenie, wąchanie, smakowanie lub czucie rzeczy, których nie ma.
Zaburzenia myślenia i mowy
Trudność w organizowaniu myśli i spójnym wyrażaniu ich. Mowa może stać się niespójna, co utrudnia śledzenie rozmowy.
Zakłócone emocje i zachowanie
Nieodpowiednie do sytuacji emocje, zmniejszona motywacja, wycofanie społeczne, zmniejszona troska o siebie oraz nieprzewidywalne lub niezwykłe zachowania.
W jaki sposób leczy się psychozę?
Leczenie psychozy często obejmuje kombinację metod do leczenia objawów i przyczyn leżących u ich podstaw. Najczęściej są to:
Leki
Leki przeciwpsychotyczne są często przepisywane w celu złagodzenia objawów psychozy. Wybór i dawkowanie leków zależą od indywidualnych objawów i odpowiedzi na leczenie.
Psychoterapia
Terapie psychologiczne mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami, poprawie umiejętności radzenia sobie w takich sytuacjach. Warto zdecydować się na dobre poradnie psychologiczne Poznań to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takiego wsparcia.
Hospitalizacja
W ciężkich przypadkach, gdy chodzi o bezpieczeństwo lub jeśli dana osoba nie jest w stanie zadbać o siebie, może być konieczna hospitalizacja w celu ustabilizowania jej samopoczucia, przeprowadzenia dalszej diagnostyki i intensywnego leczenia.
Zmiana stylu życia
Warto również pamiętać o znaczeniu zdrowego stylu życia, między innymi rekomendowane są regularne ćwiczenia, odpowiedni sen, zalecane są właściwe techniki radzenia sobie ze stresem i zbilansowana dieta.